AktualnościSłownik przemysłowy

Słownik przemysłowy #57: Trybowanie

Czasem to samo słowo może mieć różne znaczenie. Zamek jako budowla to co innego niż ten w ubraniach, a pilotem możemy nazwać nie tylko osobę sterującą samolotem, ale także narzędzie do zmiany kanałów w telewizji. Także w przemyśle możemy spotkać się z terminami, które w różnych branżach mogą mieć kompletnie inny sens.

Trybowanie – to określenie popularne w przemyśle spożywczym, zwłaszcza w zakładach związanych z obróbką mięsa. Tym terminem określamy oczyszczanie z surowego mięsa lub ryby niejadalnych części. Chodzi o skórę, nadmiar tłuszczu, ścięgna, włókna czy ości. Te pozostałości możemy następnie wykorzystać do sporządzenia sosów, wywarów czy zup.

Do trybowania mięsa nie potrzebujemy skomplikowanych maszyn – wystarczy dobrze naostrzony nóż. Duże znaczenie ma także wiedza i zdolności manualne.

O roli trybowania w procesie obróbki mięsa mówiliśmy w jednym z odcinków programu „Fabryki w Polsce. W filmie przedstawiamy kulisy produkcji w firmie Damak, gdzie powstaje kebab.

Wykuwanie na zimno

Co ciekawe, trybowaniem (bądź repusowaniem) nazywamy także jedną z technik kształtowania i zdobienia wyrobów z blachy. Polega to na wybijaniu na zimno młotkami lub puncami odpowiednich wgłębień, które po drugiej stronie uzyskują wypukły wzór.

Tym sposobem możemy zdobić jedynie metale ciągliwe i kowalne, m.in. złoto, srebro, miedź czy żelazo. Jednak, aby technika repusowania się udała potrzebny jest dobry materiał i odpowiednie umiejętności.

Warto dodać, że metodą trybowania została wykonana Statua Wolności w Nowym Jorku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *