Prasa mimośrodowa. Fot. Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Prasa mimośrodowa. Fot. Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Słownik przemysłowy

Słownik przemysłowy #75: Prasa mimośrodowa

Pracownicy zakładów przemysłowych korzystają z różnych rodzajów pras. Przykładowo, termoprasa to typ urządzenia, który poprzez nacisk i zastosowanie temperatury łączy ze sobą elementy. Dlatego jest często wykorzystywana podczas produkcji koszulek z nadrukami. A na czym polega specyfika prasy mimośrodowej?

Schemat działania prasy mimośrodowej. Fot. Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Schemat działania prasy mimośrodowej. Fot. Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Funkcjonowanie prasy mimośrodowej opiera się na ruchu posuwisto-zwrotnym suwaka, który wytwarza się poprzez mimośród i korbowód. Następuje to w wyniku ruchu obrotowego koła zamachowego i wału.

Ten rodzaj urządzenia jest najczęściej wykorzystywany podczas obróbki plastycznej. Chodzi o takie procesy jak prasowanie, gięcie, toczenie czy wykrawanie.

Jednym z miejsc, w którym prasy mimośrodowe pełnią ważne zadania, jest fabryka firmy Caffaro. Powstają tu rolki i napinacze samochodowych pasków. Cały proces produkcji możecie zobaczyć w odcinku programu „Fabryki w Polsce”.

Wiele rodzajów

Jesteśmy w stanie wyróżnić kilka rodzajów pras mimośrodowych. Urządzenia pionowe mogą mieć korpus stały lub przechylny. Prasy z korpusem przechylnym potrafią prostą metodą usuwać po obróbce tłoczone przedmioty.

Prasy mimośrodowe można także rozróżnić pod względem rodzaju korpusu. Na rynku znajdziemy urządzenia zarówno ramowe, jak i wysięgowe.

Oprócz tego prasy mimośrodowe mogą też różnić się pod względem liczby posiadanych korbowodów, do których przymocowane są suwaki. Istnieją urządzenia dociskane jednym, dwoma lub wieloma korbowodami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *