Śmigłowiec Mi-2 . Fot. Wikimedia Commons, By Ministerstwo Obrony Narodowej - http://www.mon.gov.pl/pl/galeria/3901, Attribution, https://commons.wikimedia.org/w/inŚmigłowiec Mi-2 . Fot. Wikimedia Commons, By Ministerstwo Obrony Narodowej - http://www.mon.gov.pl/pl/galeria/3901, Attribution, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=27018187dex.php?curid=27018187
Dzięki sprzętowi dostarczanemu z Polski i innych państw ukraińskie wojska wciąż odpierają rosyjskiego agresora. Jednak zdaniem niektórych polityków obecny system wspierania jest nieskuteczny. Jeden z brytyjskich polityków proponuje utworzenie na terenie Polski wielkiej fabryki, która produkowałaby broń dla walczącej Ukrainy.
Kilka dni temu poseł Partii Konserwatywnej Tobias Ellwood przedstawił w Izbie Gmin plan szybkiego zakończenia wojny na Ukrainie. W jego projekcie pojawia się koncepcja m.in. nałożenia bezpośrednich sankcji na Władimira Putina czy wyznaczenie jednej osoby, która zajęłaby się koordynacją brytyjskiego wsparcia.
Ellwood uważa także za konieczne opracowanie wspólnej strategii pomocy ze strony różnych państw. Według niego dotychczasowy model darowizn jest nie do utrzymania w dłuższej perspektywie.
Wielka fabryka zamiast broni z różnych stron
Brytyjski polityk apeluje o większą rozwagę przy procesie strategicznego przewidywania pomocy dla Ukrainy. Jego zdaniem koncepcja, aby dostarczać broń z wielu stron z różnymi rodzajami amunicji nie przyczyni się do szybkiego zwycięstwa nad Rosją.
– W Polsce powinna powstać „wielka fabryka broni”, aby pomóc Ukrainie wygrać wojnę – powiedział Tobias Ellwood w rozmowie z „The Telegraph”.
—
Na Ukrainę trafia wiele polskiego sprzętu wojskowego. Produkcję niektórych z tych materiałów pokazaliśmy w naszym programie „Fabryki w Polsce”. W naszym filmach możecie zobaczyć proces powstawania dronów Fly Eye, które mają na swoim koncie niejedną rosyjską instalację. Być może zaciekawi Was również produkcja karabinów „Grot”, z których także korzysta ukraińska armia.
Dodaj komentarz