Technologie

Warto mieć dobrą prasę… pneumatyczną

Redakcja portalu i programu Fabryki w Polsce nieustannie śledzi przemysłowe nowinki. Dlatego też postanowiliśmy wziąć  udział w poznańskich targach DREMA, podczas której zaprezentowała się m.in firma Steblo z Nowego Tomyśla. Fabryka od lat specjalizuje się w produkcji pras pneumatycznych. Zwróciliśmy uwagę na dwie maszyny, jakie Steblo zaprezentowało podczas tegorocznych targów.

Nowość przedsiębiorstwa z Nowego Tomyśla to prasa montażowa typu PMK. Główne przeznaczenie  produktu to montaż mebli, skrzyni czy szuflad. Jakie są najważniejsze elementy takiego urządzenia? Niewątpliwie pulpit sterowania z wmontowanymi zegarami, gdzie można ustawić odpowiednie parametry ciśnienia prasy. Trzeba również wspomnieć o układzie logicznym, do którego podłączone są pionowe i poziome dociski prasujące. Dzięki jego odpowiedniej konfiguracji możliwe jest wielopłaszczyznowe działanie docisków, co pozwala na montaż korpusu o zróżnicowanej formie.

Podczas poznańskich targów zaprezentowano także prasę trapezową z dociskami tłokowymi. Główne zastosowanie urządzenia dotyczy sklejania drewna w płyty, blaty, parapety czy stopnie schodowe. – Wydaje mi się, że prasa trapezowa to jeden z najbardziej znanych i najchętniej kupowanych produktów wśród klientów. Myślę, że to głównie z tego powodu, iż jest ona najbardziej uniwersalna, co dla przeciętnego stolarza ma ogromne znaczenie  – można na niej kleić płyty, kantówki, robić obłogi i to na komponentach o różnych grubościach, długościach i szerokościach – mówi Edyta Łodyga z firmy Steblo i dodaje: – Dla klientów ogromne znaczenie mają urządzenia, które mogą wykorzystywać do różnych czynności.
Warto podkreślić, że główny nacisk tej prasy znajduje się na ściskach, które wyposażone są w specjalne rolki tłoczne.

– Prasy pneumatyczne są przyjazne środowisku, pobierają i oddają powietrze. Nie ma tam żadnych pomp olejowych i wymiany zużytych olejów, które trzeba potem zutylizować, tak jak w przypadku pras hydraulicznych – mówi Edyta Łodyga. Zauważa również: – Z tego powodu prasy pneumatyczne są mniej awaryjne – konieczność wymiany zużytych części zamiennych nie wiąże się z długimi przestojami maszyny – mówi pracownik przedsiębiorstwa z Nowego Tomyśla.

Oprócz produkcji przedstawionych urządzeń, firma Steblo zajmuje się także tworzeniem pras hydraulicznych, ścisków śrubowych oraz nakładarek kleju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *