Technologie

Warto mieć dobrą prasę… pneumatyczną

Redakcja portalu i programu Fabryki w Polsce nieustannie śledzi przemysłowe nowinki. Dlatego też postanowiliśmy wziąć  udział w poznańskich targach DREMA, podczas której zaprezentowała się m.in firma Steblo z Nowego Tomyśla. Fabryka od lat specjalizuje się w produkcji pras pneumatycznych. Zwróciliśmy uwagę na dwie maszyny, jakie Steblo zaprezentowało podczas tegorocznych targów.

Nowość przedsiębiorstwa z Nowego Tomyśla to prasa montażowa typu PMK. Główne przeznaczenie  produktu to montaż mebli, skrzyni czy szuflad. Jakie są najważniejsze elementy takiego urządzenia? Niewątpliwie pulpit sterowania z wmontowanymi zegarami, gdzie można ustawić odpowiednie parametry ciśnienia prasy. Trzeba również wspomnieć o układzie logicznym, do którego podłączone są pionowe i poziome dociski prasujące. Dzięki jego odpowiedniej konfiguracji możliwe jest wielopłaszczyznowe działanie docisków, co pozwala na montaż korpusu o zróżnicowanej formie.

Podczas poznańskich targów zaprezentowano także prasę trapezową z dociskami tłokowymi. Główne zastosowanie urządzenia dotyczy sklejania drewna w płyty, blaty, parapety czy stopnie schodowe. – Wydaje mi się, że prasa trapezowa to jeden z najbardziej znanych i najchętniej kupowanych produktów wśród klientów. Myślę, że to głównie z tego powodu, iż jest ona najbardziej uniwersalna, co dla przeciętnego stolarza ma ogromne znaczenie  – można na niej kleić płyty, kantówki, robić obłogi i to na komponentach o różnych grubościach, długościach i szerokościach – mówi Edyta Łodyga z firmy Steblo i dodaje: – Dla klientów ogromne znaczenie mają urządzenia, które mogą wykorzystywać do różnych czynności.
Warto podkreślić, że główny nacisk tej prasy znajduje się na ściskach, które wyposażone są w specjalne rolki tłoczne.

– Prasy pneumatyczne są przyjazne środowisku, pobierają i oddają powietrze. Nie ma tam żadnych pomp olejowych i wymiany zużytych olejów, które trzeba potem zutylizować, tak jak w przypadku pras hydraulicznych – mówi Edyta Łodyga. Zauważa również: – Z tego powodu prasy pneumatyczne są mniej awaryjne – konieczność wymiany zużytych części zamiennych nie wiąże się z długimi przestojami maszyny – mówi pracownik przedsiębiorstwa z Nowego Tomyśla.

Oprócz produkcji przedstawionych urządzeń, firma Steblo zajmuje się także tworzeniem pras hydraulicznych, ścisków śrubowych oraz nakładarek kleju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *