Tak obecnie wygląda Huta Katowice. Fot. Arcelor Mittal.

Tak obecnie wygląda Huta Katowice. Fot. Arcelor Mittal.

Technologie

Pierwsza taka instalacja. Cel: wyłapać dwutlenek węgla z hutniczego pieca

Według ekspertów przemysł stalowy jest odpowiedzialny za ok. 7-9 % globalnej emisji gazów cieplarnianych. Aby w najbliższym czasie udało się zredukować szkodliwe substancje, potrzeba wdrożyć specjalne rozwiązania technologiczne. Przedstawiciele jednej z największych stalowych spółek podzielili się informacjami na temat unikalnego projektu.

Jeżeli do 2050 r. branża hutnicza zamierza osiągnąć zerowy stopień emisji dwutlenku węgla, to rocznie powinna „wyłapywać” rocznie 700 mln ton CO2. W tym celu inżynierowie jednego z największych producentów stali – firmy ArcellorMittal rozpoczęli specjalny projekt. Ma on na celu stworzenie systemu wyłapywania dwutlenku węglu z gazów procesowych.

Będzie to pierwszy tego typu program, bowiem dotąd nikomu na świecie nie udało się stworzyć operacyjnego systemu wyłapywania i utylizacji dwutlenku węgla z gazów procesowych.

Jak będzie przebiegać program?

Walcownia walcówki w sosnowieckim zakładzie Arcelor Mittal

Walcownia walcówki w sosnowieckim zakładzie Arcelor Mittal. Fot. AM.

Unikalna instalacja zostanie opracowana we współpracy z firmami Mitsubishi Heavy Industries Engineering (MHIENG), BHP i Mitsubishi Development Pti. Pilotażowy projekt obejmie fabrykę ArcelorMitttal w Gandawie (Belgia) oraz jedną amerykańską hutę.

Program jest podzielony na dwie fazy. W pierwszej części projektu nowoczesne urządzenie będzie w stanie „wyłapywać” dziennie 300 kg szkodliwej substancji z wielkiego pieca. Natomiast w drugiej fazie powstanie instalacja, która „przechwyci” dwutlenek węgla gazów procesowych, które powstają w piecu podgrzewającym stal przed obróbką w walcowni.

Jeszcze w tym roku w belgijskiej Gandawie ArcellorMittal uruchomi instalację produkcji steelanolu – etanolu pochodzącego z dwutlenku węgla. Gaz ma być wyłapywany przez instalację i przerobiony na etanol.

ArcelorMittal Poland to największy producent stali w Polsce. Spółka posiada nad Wisłą pięć hut: w Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. ArcelorMittal Poland zatrudnia 12 tys. pracowników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *