Technologie

Współpraca przemysł – artyści. Zobaczcie unikalną instalację w Łodzi

Ulica Zachodnia 93 w Łodzi. To tutaj, na bocznej ścianie budynku powstała kompozycja, łącząca elementy mozaiki ceramicznej i muralu. Oryginalny projekt nawiązuje do industrialnego charakteru miasta.

Mieszkańcy Łodzi oraz turyści będą mogli zobaczyć nietypową instalację, dzięki współpracy różnych środowisk. Głównym mecenasem dzieła jest Ceramika Paradyż – producent płytek ceramicznych. Firma dostarczyła materiał, a jej eksperci i inżynierowie mieli istotny udział podczas poszczególnych prac wykonawczych. W projekt były zaangażowane także organizacje kulturalne i artystyczne: Łódź Design Festiwal i Łódzkie Centrum Wydarzeń. Co oczywiste, kompozycja nie powstałaby bez jej twórcy – Bartka Bojarczuka.

Instalacja ceramiczna "State of mind"

Instalacja ceramiczna „State of mind”

Co przedstawia nietypowa instalacja? Najlepiej spytać o to właśnie samego projektanta. – Praca ukazuje wnętrze umysłu i jest próbą pokazania tego, co jest bardzo ulotne, czyli ludzkich myśli. Formy rozszczepienia i różne drogi, jakie wyobrażamy sobie w ułamku sekundy uchwycone zostały w obrazie i zatrzymane za pomocą magicznego pilota, na którym wciśnięto „pauzę”. Poprzez ten zatrzymany moment chciałem zwrócić uwagę każdego przechodnia na to, jak dużo dzieje się w naszych głowach, a także podkreślić, że choć natłok myśli ściąga nas w dół, my walczymy, by podjąć tę właściwą decyzję. – przedstawia twórca projektu „State of mind”. Dodaje on także: -To powinno skłonić nas do refleksji, by na chwilę zwolnić i zastanowić się nad chaosem, który sami tworzymy w naszych głowach – mówi Bartek Bojarczuk, który oprócz łódzkiej instalacji, jest także autorem wielu prac typograficznych i projektów grafiki użytkowej. Za swoją twórczość otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Jego dzieła gościły m.in. w nowojorskiej galerii sztuki.

Do instalacji „State of mind” wykorzystano 900 dokładnie dociętych elementów. Łącznie 60 m2 czterech kolekcji gresów szkliwionych (rodzaj płytek ceramicznych) Ceramiki Paradyż. Autor posłużył się różnymi odcieniami i fakturami, które razem układają się w spójną kompozycję ilustracyjną. Bardzo ważnym elementem projektu było precyzyjne docięcie płytek. Wykonano to dzięki technologii „water jet”, polegającej na cięciu pod wysokim ciśnieniem wody oraz piasku kwarcowego. W ramach łódzkiej instalacji wykonano 3200 linii cięcia. Cała instalacja ma rozmiar 12,2 x 7,8 metrów.

– Praca ”State of mind” jest znakomitym przykładem wykorzystania tradycyjnego materiału jakim jest ceramika, ale w ujęciu

Instalacja ceramiczna "State of mind"

Instalacja ceramiczna „State of mind”

absolutnie nowatorskim, którego efekty wizualne możliwe są tylko dzięki zaangażowaniu nowoczesnych technik. Ten miraż klasyki ze współczesnością pozwolił na uwypuklenie immanentnych cech plastycznych ceramiki, tak aby cała realizacja charakteryzowała się przede wszystkim szlachetnością, dostojnością i ascetyczną elegancją – zauważył Michał Bieżyński z Łódzkiego Centrum Wydarzeń, jeden z koordynatorów projektu. – Jestem niezwykle dumny z tego projektu, ponieważ o jego sukcesie decydowała symbioza dwóch światów: graficznej, artystycznej wizji Bartka oraz myśli inżynierskiej i konkretnej wiedzy ekspertów technicznych z Ceramiki Paradyż dodał Bieżyński.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *