Aktualności

„Gratuluję polskim konstruktorom”. Roboty pomogą saperom

Inspektorat Uzbrojenia Wojska Polskiego oraz Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów podpisali umowę na dostawę 35 kompletów Robotów Patrolowo-Przenośnych. Zdalnie sterowane urządzenia będą służyły pododdziałom inżynieryjnym Wojska Polskiego do wykrywania, neutralizowania i usuwania niewypałów oraz niewybuchów.

W uroczystości asygnowania porozumienia wziął udział m. in Minister Obrony Narodowej, który zwrócił na potrzebę zaopatrzenia w tego typu sprzęt dla polskiej armii: – Saperzy są na polu walki nieustannie, również w czasach pokoju. Cały czas odnajdywane są pozostałości niewybuchów, niewypałów z okresu II wojny światowej. Każdego dnia saperzy Wojska Polskiego ratują zdrowie i życie mieszkańców naszego kraju, bo taka jest ich służba – podkreślił minister Mariusz Błaszczak – To jest sprzęt niezwykle użyteczny, niezwykle ważny i niezwykle cenny dla Wojska Polskiego. Dziękuję i gratuluję polskim inżynierom, gratuluję polskim konstruktorom – mówił szef MON.

Robot Patrolowo-Przenośny // Fot. L. Chemperek/COMON

Robot Patrolowo-Przenośny // Fot. L. Chemperek/COMON

Jak będzie funkcjonował nowy sprzęt WP? Robot Patrolowo-Przenośny waży ok. 50-75 kg. Wyposażony jest w pakiet logistyczny i szkoleniowy, zestaw amunicji, pociski oraz materiały eksploatacyjne. RPP będzie urządzeniem sterowanym bezprzewodowo z wykorzystaniem konsoli sterowania, wyposażonym w czujniki do prowadzenia rozpoznania obrazowego obiektów i przedmiotów zapewniającego obraz wysokiej rozdzielczości niezależnie od pory roku i doby. W RPP będą także znajdować się urządzenia do wykrywania min, materiałów pirotechnicznych, skutków użycia broni masowego rażenia oraz toksycznych środków chemicznych. Warto dodać, że robot zostanie również wyposażony w aparat do neutralizacji materiałów wybuchowych i niebezpiecznych (wykorzystujące bezodrzutowy wyrzutnik pirotechniczny o zasięgu 30 m).

Umowa została podpisana na dostawę sprzętu w latach 2019 – 2021.

Podczas ceremonii podpisania umowy, głos zabrała także Minister Przedsiębiorczość i Technologii, która zwróciła uwagę na współpracę przemysłu zbrojeniowego i ośrodków badawczych: – Jestem przekonana, że tego typu kontrakty pomogą zwiększyć poziom innowacyjności polskiej gospodarki. Nie stanie się to bez aktywnego udziału polskiego sektora obronnego i cieszę się bardzo, że dzisiaj ten sektor dostrzegł potencjał jaki drzemie w polskich instytutach naukowo-badawczych, a PIAP jest jednym z najlepszych – mówiła minister Jadwiga Emilewicz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *