Aktualności

Fabryka Broni w Radomiu znów produkuje pistolet VIS wz. 35. Z jakiego powodu?

Przed wojną stanowił ważne wyposażenie polskiego oficera i podoficera. Wzorowany na Colcie M1911. By uczcić obchody 100 -lecia odzyskania niepodległości, Fabryka Broni „Łucznik” w Radomiu wznowiła produkcję słynnych pistoletów VIS wz. 35.

Na okolicznościowej serii broni wygrawerowano napis „100 lat Niepodległej” oraz proporzec kawalerii. Koszt wynosi 16 tysięcy złotych za jednego VIS-a. Fabryka „Łucznik” wytworzyła 50 sztuk okolicznościowych pistoletów.

VIS powstał w latach 30-tych. Skonstruowało go dwóch polskich inżynierów – Piotr Wilniewczyc i Jan Skrzypiński. To od pierwszych liter ich nazwisk wzięła się nazwa WiS, którą następnie zmieniono na VIS – czyli po łacinie „siła”.

Pistolet VIS wz. 35

Pistolet VIS wz. 35

VIS wz. 35 to pistolet samorzutny o lufie ruchomej i zamku ryglowanym, działającym na zasadzie krótkiego odrzutu lufy. Za nowatorskie rozwiązanie przyjmowano metodę odryglowania, zatrzymania i zaryglowania lufy, a także jej osadzenia. Wielu – także współczesnych – fachowców broń polskiej konstrukcji uznaje za jedną z najlepszych pistoletów wojskowych.

Produkcją pistoletów zajmowała się Fabryka Broni w Radomiu, której historię przedstawiliśmy w jednym z artykułów. Przed wojną wyprodukowano ok. 50 tys. sztuk tej broni.

Po 1945 oku, pistolet VIS wz. 35 był wytwarzany głównie dla kolekcjonerów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *