Sztuczna inteligencja. Fot. Pixabay

Sztuczna inteligencja. Fot. Pixabay

Technologie / IT

Czy producenci potrzebują inteligentnych systemów pomiarowych? Mogą na tym wiele zyskać!

Media przemysłowe to nieodłączny element zmartwień każdego właściciela fabryki. Według obliczeń ekspertów mogą one stanowić nawet 30% kosztów operacyjnych zakładu produkcyjnego. Co można w tej kwestii osiągnąć dzięki inteligentnym systemom pomiarowym? Okazuje się, że nowa technologia pomaga nie tylko w eliminacji marnotrawstwa zasobów, ale pozwala także na wykrywanie anomalii w dostawach mediów. (Artykuł sponsorowany)

Jednym z przykładów inteligentnych systemów pomiarowych jest produkt polskiego producenta – firmy Comarch, Smart Metering. To narzędzie, które pozwala na zdalny odczyt liczników wody, gazu i energii elektrycznej, a także innych gazów stosowanych w przemyśle, jak azot czy argon. Zapraszamy Was do zapoznania się z tym, w jaki sposób działa ta technologia oraz jakie korzyści można dzięki niej osiągnąć.

Prosta instalacja

Technologia firmy Comarch opiera się na Internecie Rzeczy, w ramach którego przedmioty gromadzą, przetwarzają i wymieniają dane za pośrednictwem sieci komputerowej.

Uruchomienie inteligentnego systemu polega na montażu małych urządzeń, które okresowo zbierają dane z liczników, a następnie wysyłają je do platformy chmurowej Internetu Rzeczy.

Aby zainstalować technologię Smart Metering obejdzie się bez rewolucji w fabryce. Nie ma konieczności wymiany dużej sieci liczników i tym samym zatrzymywania produkcji.

Oszczędzamy, ale także dbamy o środowisko

Fot. Comarch

Fot. Comarch

To, co jednak najbardziej interesuje przedsiębiorców to korzyści. Wielu z nich, myśląc o zainwestowaniu środków w nowoczesne systemy pomiarowe, nie zdaje sobie sprawy z tego, co można dzięki nim osiągnąć. Dlatego część z nich woli postawić na tradycyjny audyt, co niekoniecznie musi przynieść korzyść.

W przeciwieństwie do tradycyjnych audytów, Smart Metering gwarantuje gromadzenie danych w czasie rzeczywistym oraz integrację z innymi systemami danych stosowanymi w zakładzie.

To pozwala na wiele możliwości. Wczesne wykrywanie obszarów wycieków i awarii, eliminacja marnotrawstw czy uruchomienie programów oszczędności zużycia. To tylko przykłady korzyści, które można osiągnąć dzięki skorzystaniu z inteligentnego systemu Comarchu. Co więcej technologia pozwala także na oszczędności kosztów i czasu odczytu oraz zapewnia większą kontrolę nad dostawami mediów, co z kolei może przełożyć się na lepsze warunki do negocjacji z dostawcami.

To oczywiście biznesowe atuty, jednak nie wszystko można przeliczyć w pieniądzach. Smart Metering oferuje także korzyści ekologiczne. Informacje o kurczących się zasobach, choćby wody pitnej, są potwierdzone naukowo. Dlatego coraz więcej producentów uruchamia w swoich fabrykach systemy proekologiczne. Niestety nie wszystkie z nich są skuteczne.

Dzięki danym uzyskanym za pomocą Smart Metering, kierujący zakładami będą mogli sprawdzić, czy podjęte przez nich działania na rzecz ochrony środowiska uzyskują zamierzony efekt.

Czy warto stosować Smart Metering? Oto przykład

Skupmy się na konkretnym przykładzie wdrożenia Smart Metering. Z usług inteligentnej technologii skorzystała m.in. firma Louis Ditzler, czyli znany producent w branży spożywczej. Kierownictwo spółki dążyło do obniżenia kosztów produkcji, poprzez redukcję zużycia mediów, takich jak woda, prąd czy gaz. Postanowiono przeprowadzić tradycyjne audyty, jednak generowały one zbyt duże koszty, a ich przeprowadzenie było czasochłonne.

Firma zdecydowała się na zastosowanie Comarch Smart Metering. Montaż urządzeń nie spowodował przerwy w produkcji. Natomiast dzięki inteligentnym pomiarom, firma ma możliwość zdalnego i nieprzerwanego odczytu zużycia. Poprzez automatyzację analizy danych, kierownictwo Louis Ditzler może w sposób bardziej optymalny zarządzać kosztami produkcji.

Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi możliwościami rozwiązania Comarch Smart Metering.

Pobierz bezpłatny materiał i dowiedz się więcej.

Jeśli jesteś zainteresowany wdrożeniem rozwiązań Comarch, skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *