Tak wyglądało otwarcie pierwszego polskiego McDonalda. Fot. mcdonalds.pl
Tak wyglądało otwarcie pierwszego polskiego McDonalda. Fot. mcdonalds.pl
Tak wyglądało otwarcie pierwszego polskiego McDonalda. Fot. mcdonalds.pl
Tak wyglądało otwarcie pierwszego polskiego McDonalda. Fot. mcdonalds.pl
Po wielu latach życia za „żelazną kurtyną” to miał być powiew zachodu. Trzydzieści lat temu w Warszawie została uruchomiona pierwsza w Polsce restauracja McDonald. O tym, jak spektakularne było to wydarzenie świadczyły nie tylko ogromne kolejki czy rekordy zamówień, ale także specjalni goście.
Pierwszy polski McDonald został otwarty 17 czerwca 1992 roku o godzinie ósmej rano. Restauracja popularnych fast foodów znajdowała się na rogu Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej przy charakterystycznym budynku „Sezamu”.
Kubek coli – specjalna pamiątka
Choć na początku działalności oferta McDonalda nie była zbyt szczególna (bigmac, hamburger, frytki), to tylko pierwszego dnia funkcjonowania McDonalda zrealizowano 13 tysięcy zamówień. Przyjmuje się, że jest to rekord świata w liczbie wydanych dań podczas otwarcia.
O tym, jak ważne dla niektórych Polaków było skorzystanie z usług tej sieci świadczy fakt, że niejeden klient zabierał do domu kubeczek po coca-coli, traktując ten przedmiot niczym cenną zdobycz.
W otwarciu budynku z charakterystyczną złotą literą M wzięło udział wiele ciekawych osobistości. Wstęgę przecinał znany polityk Jacek Kuroń, a Agnieszka Osiecka, twórczyni tekstów wielu popularnych piosenek, zostawiła wpis w księdze pamiątkowej.
Co się zmieniło przez 30 lat?
Restauracja na rogu Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej została zamknięta we wrześniu 2014 roku. Jednak dzisiaj możemy skorzystać z pięciuset McDonaldów na terenie całej Polski.
Zmienił się także model biznesowy tej popularnej sieci fast foodów. – Od trzydziestu lat rozwijamy się w Polsce. Zbudowaliśmy od podstaw efektywny model biznesowy, oparty na franczyzie. Dzisiaj 90% z 500 działających pod szyldem McDonald’s restauracji prowadzonych jest przez 80 licencjobiorców – twierdzi Dyrektor Generalny McDonald’s Polska.
Jeśli jesteście ciekawi, jak powstają produkty, których możemy spróbować w McDonaldzie, to zobaczcie TUTAJ odcinek programu „Fabryki w Polsce”. Jakie cechy powinien mieć ziemniak, z którego powstają frytki z McDonalda? Jak wygląda proces kształtowania frytki? Tego wszystkiego dowiecie się z programu „Fabryki w Polsce”.
Dodaj komentarz