Naval Strike Missile. To precyzyjne, przeciwokrętowe pociski manewrujące dalekiego zasięgu. Mogą być także używane do celów lądowych. Ta broń jest na wyposażeniu Nabrzeżnego Dywizjonu Rakietowego na podstawie umowy z producentem – firmą Kongsberg. Kilka dni temu grupa PGZ poinformowała, że w Zielonkach w Wojskowych Zakładach Elektronicznych powstanie specjalny kompleks, w którym będą produkowane, serwisowane i certyfikowane pociski.
– Stworzenie centrum serwisowego dla NSM pozwoli WZE S.A. na zapewnienie zdolności remontowo-serwisowych i certyfikacji tych pocisków w kraju, eliminując konieczność wysyłania ich za granicę. Zidentyfikowaliśmy również inne możliwości wykorzystania potencjału centrum, które będziemy chcieli wykorzystać w innych projektach rakietowych z udziałem naszych spółek z Grupy PGZ – powiedział Sebastian Chwałek, wiceprezes Zarządu PGZ S.A.
Koszt inwestycji to 30 mln zł. Budowa obiektu ma zostać zakończona na przełomie 2019 i 2020 roku.
W 2008 roku MON i Ministerstwo Gospodarki podpisały z firmą Kongsberg kontrakty na dostawę wyposażenia Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego (NDR) 3 Flotylli Okrętów, którego głównym uzbrojeniem miały stać się pociski NSM. Zgodnie z kontraktem zakupiono 12 pocisków. Z kolei w 2010 roku podpisano kontrakt na dostawę dla Polski dodatkowych 38 przeciwokrętowych pocisków NSM (uwzględnionych w opcji 36 pocisków oraz dwóch przeznaczonych do prób).
Nadbrzeżny Dywizjon Rakietowy rozpoczął służbę w czerwcu 2013 roku. 1 stycznia 2015 roku z została sformowana Morska Jednostka Rakietowa w Siemirowicach. W jej skład wszedł Nadbrzeżny Dywizjon Rakietowy. Dodatkowo utworzono Drugi Nabrzeżny Dywizjon Rakietowy i zamówiono do niego kolejne 24 pociski NSM (wraz z pojazdami, wyrzutniami i radarami).
Źródło: Polska Grupa Zbrojeniowa
Dodaj komentarz