Podwyższona pojemność. Duża sprawność cieplna. Efektywna praca w niskich temperaturach. Niska emisja tlenku azotu. To tylko kilka z istotnych właściwości silników Dynamic Force Engine o pojemności 2,0 l, które od 3 września są produkowane w zakładzie Toyoty w Jelczu-Laskowicach.
TNGA, czyli Toyota New Global Architecture. To nowa koncepcja japońskiego producenta związana z innowacyjnym projektowaniem i produkcją samochodów. To największa zmiana w historii systemu produkcyjnego Toyoty. Nowa platforma uprości poszczególne procesy, a będzie to możliwe dzięki wprowadzeniu ustandaryzowanych wymiarów definiujących położenie głównych podzespołów.
Jednym z elementów koncepcji TNGA są napędy hybrydowe. To właśnie ten projekt jest realizowany w Polsce, a jego łączna wartość to ponad 5 mld zł. Wszystko zaczęło się w listopadzie ubiegłego roku – od produkcji elektrycznych przekładni hybrydowych w wałbrzyskiej fabryce TMMP ( Toyota Motor Manufacturing Poland). Więcej informacji znajdziecie pod poniższym linkiem:
Wczoraj, 3 września wystartowała druga inwestycja w Polsce, która jest związana z hybrydową technologią Toyoty. To fabryka silników Dynamic Force Engine o pojemności 2,0 l.
– Nowoczesny dwulitrowy, czterocylindrowy silnik TNGA o pojemności 2,0 l współpracować może z elektryczną przekładnią hybrydową w napędach hybrydowych lub stanowić samodzielną jednostkę w napędach konwencjonalnych. Montowany będzie w napędzie hybrydowym Corolli Hatchback i TS Kombi, a także w konwencjonalnym napędzie Toyoty RAV4 – informuje TMMP w komunikacie prasowym.
Silnik Toyota Dynamic Force Engine osiąga moce 180 km przy 6 tys. obr./min w napędzie hybrydowym oraz 173 km przy 6,6 tys./min w napędzie konwencjonalnym. – Urządzenie wyróżnia się wyjątkowo wysoką sprawnością cieplną na poziomie odpowiednio 41 i 40 procent, osiągniętą dzięki obniżeniu strat energii związanych z działaniem układów wydechowego i chłodzenia, zmniejszeniu tarcia części ruchomych oraz innym usprawnieniom – dodaje TMMP – Silnik zużywa od 4,7 do 5,6 l/km w napędzie hybrydowym oraz od 7,0 do 7,7 l/100 km w napędzie konwencjonalnym i charakteryzuje się podwyższoną pojemnością i efektywną pracą w niższych temperaturach – informuje polski oddział Toyoty.
Według planu koncernu, w kwietniu przyszłego roku ruszy produkcja silnika TNGA o pojemności 1,5l, a rok później w Wałbrzychu rozpocznie się fabrykacja współpracującej z nim elektrycznej przekładni hybrydowej. Polski oddział Toyoty podkreśla, że po uruchomieniu wszystkich zakładów, ich pracownicy będą wytwarzać 309 tys. jednostek napędowych rocznie.
Koncern nadal poszukuje nowych pracowników. Już teraz zakład w Jelczu-Laskowicach oferuje 200 nowych etatów. W ostatnich miesiącach do pracy w fabryce zostało przyjętych 450 pracowników.
Fabryki TMMP zaopatrują montownie samochodów Toyoty oraz Grupy PSA i firmy Lotus, prowadzone przez spółki europejskie: w Czechach, Wielkiej Brytanii, Francji, Turcji i Rosji oraz poza Europą: w Republice Południowej Afryki i Japonii.
Dodaj komentarz