Produkcja silników do napędu hybrydowego. Fot. Toyota Motor Manufacturing Poland

Produkcja silników do napędu hybrydowego. Fot. Toyota Motor Manufacturing Poland

Aktualności

Nowy model Toyoty będzie produkowany w Gliwicach. Zajmą się tym pracownicy… Stellantisa

Ogromna fabryka Stellantisa w Gliwicach już wkrótce zostanie uruchomiona. Na potrzeby nowego projektu zakład został rozbudowany do wielkości ponad 250 tys. m2. Według najnowszych informacji, śląski zakład będzie kolejnym przykładem współpracy Stellantisa i Toyoty.

Oba koncerny współpracują już od 2012 roku. Dziesięć lat temu we francuskiej fabryce Stellantisa w Hordain rozpoczęła się produkcja średniej wielkości vana Toyota Proace. Natomiast o 2019 r. na terenie zakładu w Vigo powstaje mniejszy model Procace City.

Udane partnerstwo

Według najnowszych doniesień Stellantis i Toyota po raz kolejny podpisały umowę o współpracy. Na jej podstawie pracownicy fabryk w Gliwicach i włoskiej Atessie będą produkować duży dostawczy model van pod marką Toyota.

Pojazd powstanie na bazie innych modeli Stellantisa – Peugeota Boxera, Citroena Jumpera oraz Opla Movano. Nowy samochód będzie produkowany zarówno w wersji z napędem konwencjonalnym, jak i elektrycznym.

Produkcja nowego pojazdu ma rozpocząć się w 2024 roku.

– Cieszymy się, że możemy rozszerzyć to udane partnerstwo poprzez wprowadzenie do naszej gamy dużego samochodu dostawczego, który odegra ważną rolę jako uzupełnienie naszej oferty samochodów użytkowych dla europejskich klientów Toyoty. Wraz z pick-upem Hilux, średniej wielkości vanem Proace i kompaktowym vanem Proace City, nowy samochód dostawczy wpisuje się w cele Toyoty w zakresie rozwoju gamy lekkich pojazdów użytkowych – twierdzi Matt Harrison, prezydent i CEO Toyota Motor Europe.

Obecnie na terenie fabryki Stellantisa w Gliwicach trwa rozruch techniczny. Większość maszyn i technologii już funkcjonuje, produkowane są głównie pilotażowe pojazdy. Uroczyste otwarcie nowej fabryki ma nastąpić po letniej przerwie. W zakładzie będzie pracować prawie 3 tys. osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *