590 to prefiks kodu kreskowego produktów, które zostały wytworzone przez polskie firmy. Taka też liczba występuje w nazwie Kongresu, którego jednym z celów jest promowanie rodzimych przedsiębiorstw. W Kongresie 590 wziął udział m.in. prezydent RP, który na uroczystej gali wręczył wyróżnionym przedsiębiorcom specjalne nagrody.
W Kongresie uczestniczył także premier Mateusz Morawiecki, który w swoim przemówieniu podkreślił znaczenie uszczelnienia systemu podatkowego dla rozwoju gospodarki. Premier zwrócił także uwagę, że są branże przemysłu, którymi możemy się szczególnie poszczycić: – Branża rolno-spożywcza jest naszym oczkiem w głowie. Znakomite przedsiębiorstwa, które potrafią eksportować na wszystkie kontynenty. Możemy być też dumni z branży kosmetycznej. Polska jest trzecim co do wielkości eksporterem mebli na świecie – mówił na kongresie premier Morawiecki.
Co działo się na Kongresie w zeszłym roku: Jak uwolnić polski potencjał? Trwa Kongres 590 w Jasionce
W podrzeszowskiej Jasionce – gdzie odbywał się kongres – mieści się także lotnisko. Podczas konferencji ogłoszono, że powstanie tu jedna z najnowocześniejszych baz obsługi technicznej samolotów. Począwszy od 2022 r. będą w niej serwisowane samoloty z całego świata. Wartość inwestycji to 500 mln zł, a do obsługi nowego obiektu zostanie zatrudnionych 1500 nowych pracowników.
Uczestniczący w kongresie marszałek województwa podkarpackiego nie krył zadowolenia, choć zwrócił też uwagę na inne aspekty rozwoju Podkarpacia. – Już wkrótce obok tego miejsca będziemy budowali nowoczesną, podkarpacką kolej aglomeracyjną. Kilkadziesiąt metrów obok rozpocznie się budowa Podkarpackiego Centrum Nauki Łukasiewicz – mówił Władysław Ortyl. Dodał także: – Niemal cała Polska i Europa korzysta z oprogramowania, które powstaje na Podkarpaciu. Zaryzykuję także stwierdzenie, że po naszych drogach jeździ niewielki procent samochodów, w których nie ma części wyprodukowanej przez nasz przemysł motoryzacyjny.
Nagrody
Podczas Kongresu 590 rozdano Nagrody Gospodarcze Prezydenta RP. Wręczono pięć nagród w kategoriach głównych, dwie specjalne i jedną indywidualną.
Wyróżnienie Lidera Małych Średnich Przedsiębiorstw otrzymał właściciel firmy Delta. To producent drzwi stalowych o zwiększonej odporności oraz zamków i akcesoriów drzewnych. Firma zatrudnia 66 osób, ale współpracuje ze spółkami z m.in. Chin czy Niemiec.
LPP to od 1991 roku polski producent i dystrybutor odzieży. Firma prowadzi sprzedaż w 24 krajach świata i zatrudnia 25 tys. osób. Prezydent Andrzej Duda przyznał władzom spółki nagrodę „Narodowy sukces”. Natomiast nagrodę „Międzynarodowy sukces” otrzymała spółka z Dębicy – Olimp Laboratories. Firma produkuje suplementy diety oraz produkty lecznicze. Władze spółki podkreślają, że chcą wytwarzać „żywność przyszłości”, która będzie przydatna w walce z otyłością.
W ramach kategorii głównych przyznano także nagrody „Odpowiedzialny biznes” oraz „Firma rodzinna”. Pierwszą z nich otrzymała spółka Marco – jeden z liderów na rynku elementów znakowania i identyfikacji produktów do przemysłu. Od 2016 przy firmie funkcjonuje Fundacja MarcoPomaga. Natomiast laur „Firmy rodzinnej” otrzymał Ochnik – rodzinne przedsiębiorstwo, które od 1989 r. produkuje galanterię i odzież skórzaną.
Prezydent przyznał również dwie nagrody specjalne. Za najlepszą firmę w dziedzinie start-upów uznano Warsaw Genomics. – Firma Świadczy usługi diagnostyki genetycznej wykorzystując autorskie narzędzia. Poszukuje w genach człowieka mutacji odpowiedzialnych za powstawanie chorób. Spółka zatrudnia prawie 30 osób i wykonuje ponad 500 badań genomowych tygodniowo, co czyni ją największym w Polsce podmiotem oferującym wielkoskalowe badania genetyczne. – czytamy na stronie prezydent.pl.
Nagrodę specjalną w kategorii „Badania i Rozwój” otrzymała Medical Inventi. To lubelska spółka powstała w wyniku połączenia nauki z biznesem, a jej działalność dotyczy innowacyjnego kompozytu kościozastępczego.
Nagrodę indywidualną na Kongresie 590 w 2019 r. otrzymał Czesław Lang – były kolarz torowy i szosowy, a obecnie organizator Tour de Pologne.
Źródło cyt: nowiny24.pl
Dodaj komentarz