Aktualności

Jak uwolnić polski potencjał? Trwa Kongres 590 w Jasionce

Kongres odbywa się już po raz trzeci. Głównym celem przedsięwzięcia jest promowanie polskiego kapitału i patriotyzmu gospodarczego. W miejscowości nieopodal Rzeszowa na cyklicznej imprezie spotykają się przedstawiciele polskiego biznesu, politycy, a także reprezentanci samorządu, nauki, NGO-sów, czy sportu. Podczas Kongresu przyznano specjalne nagrody – kto został wyróżniony?

Kongres otworzył prezydent Andrzej Duda. W swoim przemówieniu zwrócił uwagę na konieczność wymiany poglądów, nie tylko pomiędzy światem biznesu i polityki, ale także nauki i sektora nowych technologii: – Jeżeli mamy budować gospodarkę nowoczesną, opartą na innowacyjności, funkcjonującą w zakresie nowych technologii to musimy zaczynać od szkoły, od kształcenia dzieci. Współpraca między szkołą a środowiskiem przedsiębiorczości, odpowiednie przedmioty w szkole, programy są potrzebne po to, abyśmy mogli wychowywać pokolenia młodych ludzi przygotowanych do tego by odpowiedzialnie sprawnie, nowocześnie prowadzić w Polsce biznes – mówił prezydent Duda. Apelował on także do przedsiębiorców o inwestycje i rozwój, które będą miał wpływ na wzrost gospodarczy całego kraju: – Straszą nas, że koniunktura się pogorszy, jednak cały czas utrzymuje się na odpowiednim poziomie. Dlatego chcę Państwa zachęcić do działań inwestycyjnych i sięgnięcie do swoich zasobów, po to żeby nasze państwo się rozwijało.

W kongresie bierze udział 5000 osób. Podczas spotkania trwają konferencje i panele dyskusyjne poświęcone m. in. rozwojowi polskiego eksportu, start-upów czy sektora nowoczesnych technologii. Warto także zwrócić uwagę na panel „Wartości brandu made in Poland na świecie”, w którym uczestnicy zastanawiali się nad tym, jak polskie firmy, eksportujące towary zagranicą mogą przyczynić się do promowania kraju i rodzimego biznesu w świecie.

W tym roku nowy element Kongresu to formuła debat „dwa na dwa”. Na „ringu” spotykają się zwolennicy i przeciwnicy danej tezy. Uczestnicy dyskusji spierają się o najważniejsze zagadnienia polskiej gospodarki. Na sympozjum w Jasionce znajdują się również stanowiska różnych polskich firm. Oprócz największych przedsiębiorstw, jak Orlen czy KGHM, prezentują się także przedstawiciele nowoczesnych technologii jak np. twórcy Bistrorobota – urządzenie (podobne do automatu), które przygotowuje wcześniej zamrożone posiłki.

Kulminacyjnym punktem kongresu było przyznanie nagród. Prezydent Duda wręczył wyróżnienie indywidualne dla Zbigniewa Grycana, znanego producenta lodów. Z okazji 100-tnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, nagrodzona została Warszawska Fabrykę Platerów „Hefra”. W kategorii „Lider Małych i Średnich Przedsiębiorstw” nagrodę otrzymała firma Ultrech. Firma z Podkarpacia zajmuje się produkcją części i podzespołów dla światowych firm lotniczych i energetycznych. Wyróżnienie „Narodowy Sukces” przyznano Ceramice Paradyż, a w kategorii „Międzynarodowy Sukces” – Vigo Sytems (producent fotonowych detektorów podczerwieni). Nagrodzona została również firma MB-Pneumatyka (kategoria: „Firma rodzinna”) oraz PKO Bank Polski (kategoria „Odpowiedzialny biznes”).

Kongres kończy się 16 listopada.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *