Górnictwo to nie tylko zawód. To specyficzna tradycja, kultura i etos pracy. Górnictwo to także poświęcenie i praca w zagrożeniu, co z pewnością symbolizuje historia KWK Halemba.
Budowa Kopalni Węgla Kamiennego w Halembie (dzielnica Rudy Śląskiej) rozpoczęła się jeszcze w czasach II wojny światowej. Pracownicy niemieckich zakładów Schaffgotsch zaczęli tworzenie kopalni już w 1943 roku. Dokopano się wtedy do poziomu 90 metrów.
Po wojnie, polskie władze wróciły do koncepcji budowy kopalni w Halembie. Od 1950 roku trwały prace, a 1 lipca 1957 roku nastąpiło uroczyste otwarcie kopalni. Obiekt przez okres PRL należał do Bytomskiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego.
W 2007 roku KWK Halemba połączyła się z KWK Wirek. Natomiast dziewięć lat później kopalnia Halemba-Wirek dokonała fuzji z KWK Bielszowice i KWK Pokój. Tym samym utworzono Kopalnię Węgla Kamiennego Ruda, która obecnie wchodzi w skład Polskiej Grupy Górniczej.
Cały teren górniczy kopalni z Rudy Śląskiej to prawie 45 km2.
Niebezpieczna kopalnia
KWK Halemba to trzy poziomy pracy – 525 m, 830 m i 1030 m. A więc jest to jedna z najstarszych, najgłębszych, ale także jedna z najniebezpieczniejszych polskich kopalni.
W 1990 roku doszło tu do wybuchu metanu, w wyniku czego śmierć poniosło 19 górników. Szesnaście lat później, z tej samej przyczyny, zginęło 23 pracowników kopalni.
Na terenie Halemby występują zagrożenia nie tylko związane z metanem, ale także wybuchami innych gazów. Możliwe są również tąpnięcia oraz niebezpieczeństwa związane z wodą czy pożarem.
Dodaj komentarz