Technologie

Polskie drony FlyEye walczą na Ukrainie. W naszym programie zobaczycie ich produkcję [VIDEO]

Polska technologia wojskowa pomaga ukraińskiej armii. Pisaliśmy już o „piorunach”, czyli przeciwlotniczych zestawach rakietowych, które zestrzeliły już kilka rosyjskich samolotów. Jednak naszym wschodnim sąsiadom pomagają także polskie drony. To technologia dobrze znana kamerze programu „Fabryki w Polsce”. U góry strony przypominamy odcinek, który nagraliśmy w fabryce firmy Flytronic.

W kontekście użyteczności dronów na Ukrainie najwięcej mówi się o Bayraktarach. To tureckie systemy, które notorycznie niszczą rosyjskie instalacje wojskowe. Warto podkreślić, że dla ukraińskiej armii także pożyteczne są bezzałogowe systemy powietrzne opracowane przez gliwicką firmę Flytronic (większościowym udziałowcem jest WB Electronic z Ożarowa Mazowieckiego).

Zadania FlyEye

Drony FlyEye. Fot. WB Group

Drony FlyEye. Fot. WB Group

FlyEye, czyli „latające oko”. Tak nazywają się polskie drony, które na wyposażeniu ukraińskiej armii znajdują się od 2015 roku. Do czasu wybuchu wojny w 2022 r. były głównie wykorzystywane przez siły specjalne.

Obecnie FlyEye są eksploatowane zgodnie z ich przeznaczeniem, czyli jako środek rozpoznania oraz naprowadzania artylerii.

Oprócz tego polskie drony mogą być również wykorzystywane do obserwacji pola walki czy w akcjach poszukiwawczo-ratowniczych.

Możliwości FlyEye

Systemy opracowane przez Flytronic są w stanie wykonywać loty z prędkością 50-170 km/h na pułapie czterech kilometrów przez trzy godziny. Dzięki systemom łączności, drony FlyEye mogą prowadzić działania w odległości 30-50 km od stacji kontroli. Waga urządzenia to ok. 12 kg, dron mierzy 1,8 m, a jego rozpiętość skrzydeł sięga 3,6 m.

Systemy FlyEye są obecne na rynku od 2010 roku. Korzystano z nich m.in. podczas misji w Afganistanie czy w czasie walk ukraińskiej armii z rosyjskimi separatystami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *