Rewolwer to rodzaj broni palnej. Jego specyfika polega na magazynku, czyli obrotowym bębnie z kilkoma komorami nabojowymi. Co ciekawe budowę rewolweru można uznać za inspirację innego urządzenia wykorzystywanego do obróbki blachy.
Podstawową funkcją wykrawarki rewolwerowej jest wykrawanie blach. Jednak ze względu swoją specyfikę mogą także wykonywać inne zadania.
Nazwa urządzenia pochodzi od obrotowej głowicy, na której zamocowane są narzędzia. Przypominają one magazynek w rewolwerze. Tego rodzaju wykrawarki posiadają zwykle kilkadziesiąt stacji, przez co do pracy z materiałem można użyć nawet trzysta narzędzi zamocowanych w głowicy.
Dzięki temu wykrawarkę rewolwerową można także wykorzystać do innych zadań. Urządzenie jest w stanie wykonać procesy wytłaczania, formowania czy cięcia
Obróbka materiału na wykrawarce rewolwerowej opiera się na działaniu stempla. Poprzez uderzenie „bijaka” stempel doprowadza do przebicia materiału.
Dzisiaj bardzo często wykrawarki rewolwerowe porównuje się z technologią laserową. Niewątpliwe urządzenie jest bardziej hałaśliwe i mniej precyzyjne. Z drugiej strony wykrawarki rewolwerowe są o wiele szybsze w wycinaniu cienkich blach, ta metoda jest także o wiele tańsza i uniwersalna.
Pracę urządzenia możecie zobaczyć w programie „Fabryki w Polsce”. W zakładzie ESC Piotr Paruszewski wykrawarki rewolwerowe odpowiadają za wycinanie elementów konstrukcji rekuperatora.
Dodaj komentarz