Zakład ArcelorMittal Poland w Chorzowie. Fot. https://poland.arcelormittal.com

Zakład ArcelorMittal Poland w Chorzowie. Fot. https://poland.arcelormittal.com

Technologie

ArcelorMittal inwestuje w chorzowską fabrykę. „Odpowiadamy na potrzeby klientów”

27 milionów złotych. Tyle kosztowała modernizacja chorzowskiego zakładu ArcelorMittal Poland. Dzięki niej, produkty ze śląskiej fabryki będą mogły trafiać do odbiorców, którzy oczekują specyficznych materiałów.

Pracownicy Huty Królewskiej w Chorzowie będą zajmowali się produkcją innowacyjnych profili szyn kolejowych. To wszystko dzięki nowej technologii, która polega na zmniejszonym zużyciu materiałów podczas produkcji walców i osprzętu walcowniczego. Projekt dotyczył opracowania trzech innowacyjnych szyn kolejowych, których odbiorcami będą przedstawiciele różnych europejskich kolei.

Z Chorzowa na europejskie tory

Zakład ArcelorMittal Poland w Chorzowie. Fot. https://poland.arcelormittal.com

Zakład ArcelorMittal Poland w Chorzowie. Fot. https://poland.arcelormittal.com

Pierwszy z profili trafi do kolei węgierskiej. Według przedstawicieli ArcelorMittal produkt posiada specjalne parametry przekroju poprzecznego, co jest wymagane na tamtejszym rynku. Do specjalnych warunków musiał być także dostosowany drugi z profili, który znajdzie się w państwach bałtyckich (Litwa, Łotwa, Estonia). Tamtejsze środowisko wymaga przekroju szyn według normy rosyjskiej, ale zarazem realizacji zgodnej z normami europejskimi. Trzeci z profili trafi do Belgii i Holandii.

– Inwestujemy w nasz zakład w Chorzowie, bo asortyment tu produkowany jest pożądany przez klientów na rynkach europejskich. Właśnie dlatego opracowujemy nowe profile szyn, by odpowiedzieć na potrzeby naszych klientów w branży kolejowej – zaznacza Sanjay Samaddar, prezes i dyrektor generalny ArcelorMittal Poland.

Nowy blok i znakownica

Możliwość produkcji nowych profili nie byłaby możliwa bez modernizacji i rozwoju zakładu. Wielomilionowa inwestycja polegała na uruchomieniu m.in. bloku kontrolno-pomiarowego.  Dzięki systemowi będzie można nadzorować zgodność parametrów i właściwości szyn z wymaganymi normami.

Blok umożliwia choćby sprawdzenie prostości szyn, a także wykrycie wad powierzchniowych. Taki proces wykonuje się metodą wiroprądową, czyli poprzez skanowanie ewentualnych wad. Blok jest także dostosowany do badań ultradźwiękowych, których rolą jest wykrycie wad wewnątrz szyny.

W ramach modernizacji zakładu w chorzowskim zakładzie znalazła się również mechaniczna znakownica. Do jej zadań będzie należało mechaniczne nabijanie kodu szyny.

– Nowe inwestycje dostosowują nasz zakład do coraz wyższych wymagań klientów i produkcji szyn zgodnie z aktualnymi, europejskimi normami – podkreśla Ireneusz Góral, dyrektor oddziału ArcelorMittal Poland w Chorzowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *