Koksownia Przyjaźń. Fot. Wikipedia CC BY-SA 3.0.

Koksownia Przyjaźń. Fot. Wikipedia CC BY-SA 3.0.

Aktualności

Robot pomoże w rozbiórce 120-metrowego komina

Spółka JSW Koks odpowiada za zapewnienie 75% dostaw produkcji koksu do JSW. Nic więc dziwnego, że Grupa inwestuje w modernizację jednej z koksowni. W trakcie trwania prac priorytetem będzie dalsze funkcjonowanie innych wydziałów zakładu oraz zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom. Pomóc ma w tym specjalny robot.

Pod koniec maja tego roku władze JSW Koks podpisały umowę dotyczącą rozbiórki komina baterii koksowniczej na terenie Koksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej. Wartość inwestycji to prawie 12 mln zł.

Kruszenie partiami

Ważny fragment rozbiórki wykona specjalny robot wyburzeniowy. Urządzenie zostało już zainstalowane na szczycie 120-metrowego komina. Robot będzie kruszył partiami żelbetonową skorupę do wysokości ok. 40 metrów.

Dopiero w następnym kroku zostanie wykorzystana maszyna wyburzająca, której zadaniem będzie dokończenie rozbiórki do poziomu gruntu.

Za rozbiórkę odpowiada firma Uniserv. Jej prezes podzielił się kilkoma informacjami na temat inwestycji w Dąbrowie Górniczej:

– Fakt, iż realizacja inwestycji odbywa się w obrębie czynnego zakładu przemysłowego, w szczególności w sąsiedztwie funkcjonującej baterii koksowniczej nr 3 i innych obiektów infrastruktury technologicznej Koksowni, wymaga od nas szczególnej organizacji prac. Priorytetem jak zawsze jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno pracownikom koksowni oraz ekipom budowlanym. Z tego powodu będziemy przeprowadzać rozbiórkę komina metodą tzw. frezowania – mówi Dionizy Boryczko, prezes Uniservu.

Zakończenie prac w Koksowni Przyjaźń jest planowane do końca przyszłego roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *