Wizualizacja nowe0j fabryki Daikin. Fot. daikin.eu

Wizualizacja nowe0j fabryki Daikin. Fot. daikin.eu

Aktualności

W Ksawerowie powstanie fabryka za prawie 1,5 mld zł

Pompy ciepła. To urządzenia, których popularność wciąż rośnie, a według prognoz ich znaczenie w najbliższym czasie zwiększy się kilkukrotnie. To za sprawą unijnych postulatów neutralności klimatycznej do roku 2050 r. Tę sytuację zamierza wykorzystać jeden z największych producentów pomp ciepła w Europie – firma Daikin. Azjatycki koncern wybuduje w Polsce nowoczesną fabrykę za 300 mln euro. Będzie to jedna z największych inwestycji nad Wisłą w ciągu ostatnich lat.

Ksawerów to niewielka wieś położona między Łodzią a Pabianicami. Dotychczas jej cechą charakterystyczną było to, że jako jedna z niewielu polskich wsi posiada połączenie tramwajowe. Jednak już za parę lat Ksawerów będzie także znany z nowoczesnej fabryki i jednej z największych inwestycji w województwie łódzkim.

Inwestycja w Polsce oznacza większe moce produkcyjne

Decyzja o budowie fabryki  Daikin jest podyktowana chęcią zwiększenia mocy produkcyjnej. Firma przewiduje, że w ciągu najbliższych lat roczna stopa wzrostu sprzedaży pomp ciepła utrzyma się na poziome 30%.

–  Fabryka ta będzie miała największą w Grupie Daikin Europe zdolność produkcyjną grzewczych pomp ciepła. Dzięki tej inwestycji chcemy osiągnąć pozycję lidera w segmencie pomp ciepła na wszystkich kluczowych rynkach – powiedział Toshitaka Tsubouchi, Prezes Daikin Europe. Według przedstawicieli firmy, dzięki inwestycji w Ksawerowie produkcja Daikin ma się zwiększyć czterokrotnie.

Zlokalizowanie fabryki w Polsce nie nastąpiło przypadkiem. – Dzięki nowej fabryce kontynuujemy naszą strategię „bliskości”, która zakłada, że wszystkie produkty grzewcze sprzedawane w Europie są również produkowane w Europie. – potwiedział Hiromitsu Iwasaki, wiceprezes Daikin Europe.

Fabryka pomp ciepła firmy Daikin ma rozpocząć działalność w połowie 2024 roku. W związku z jej uruchomieniem pracę znajdzie 1000 osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *