Aktualności

Definitywny koniec zakładu z 200-letnią historią. W Nowej Soli zburzono wieżę dawnej Fabryki Nici

Nowosolski Big Ben. Tak określano wieżę dawnej Fabryki Nici Odra w Nowej Soli. Była nie tylko wyróżniającym się miejscem zakładu, ale także jednym z symboli miasta. Ze względu na zły stan techniczny – obiekt musiał zostać zburzony. Władze miasta podkreślają, że powstanie nowa wieża.

Fabryka została wybudowana w 1816 roku, a jej pierwszym właścicielem był Johann Dawid Gruschwitz.

Budynki fabryczne wznoszono na planie kwadratuprostokąta lub wieloboku foremnego, w stylu neorenesansowym, zazwyczaj cztero – pięciokondygnacyjne. Prosta elewacja, okna i drzwi prostokątne, bez dodatkowych ozdób, jedynie miejscami pilastry przerywały ich jednostajny rytm. Gzyms kordonowy poziomy oddzielał ostatnią kondygnację, która zakończona była gzymsem wieńczącym, miejscami dodatkowo attyką”. Taki opis budynku możemy przeczytać w serwisie Wikipedia.

Po II wojnie światowej zakład został znacjonalizowany. Mieściła się tu Nowosolska Fabryka Nici „Odra”, w której wytwarzano nici lniane, stylonowe, syntetyczne oraz bawełniane. Fabryka dobrze prosperowała, była modernizowana, a jej produkty eksportowano na rynki zagraniczne.

Jednak po przemianach ustrojowych pojawiły się problemy ekonomiczne. W 1998 ogłoszono upadłość fabryki, część została odkupiona przez prywatnych przedsiębiorców.

Pozostał jednak problem zabytkowych budynków zakładu. Kilka lat temu większość z nich została wyburzona. Pozostawiono jednak zabytkową wieżę dawnej fabryki.

Jednak kilka dni temu i Nowosolski Big Ben musiał zostać zrównany z ziemią. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego podjął decyzję o konieczności wyburzenia ze względu na stan techniczny obiektu, który zagrażał bezpieczeństwu.

Władze miasta podkreślają, że na miejscu dawnej wieży zostanie wybudowana nowa. W niej swoją siedzibę będą mogły mieć regionalne organizacje oraz Muzeum Miejskie w Nowej Soli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *