Panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne

Aktualności

Jak obniżyć ceny za prąd? MPiT proponuje program „Energia plus”

W ubiegłą niedzielę, podczas konwencji partii „Porozumienie”, minister Jadwiga Emilewicz zapowiedziała projekt, który ma obniżyć ceny energii. – Będzie dotyczył każdego Polaka, każdej rodziny, każdego samorządu i każdego przedsiębiorcy – zapewniła Minister Przedsiębiorczości i Technologii.

Emilewicz w swoim przemówieniu zwróciła uwagę, że Polska jest w czołówce najszybciej rozwijających się państw Unii Europejskiej. – Chcemy inwestować i dawać środki na nowe technologie, bo tylko nowe technologie zagwarantują, że ten szybki wzrost gospodarczy, w jakim dzisiaj jesteśmy, to szybkie tempo damy radę utrzymać do końca meczu, do końca kolejnej dekady– podkreśliła szefowa MPiT.

Jadwiga Emilewicz odniosła się także do niedawnej dyskusji o cenach energii. W tym kontekście zaproponowała innowacyjny projekt „Energia Plus”. Jakie są jego główne założenia?

Przede wszystkim program ma na celu upowszechnienie instalacji „zielonych” źródeł energii. Chodzi np. o urządzenia fotowoltaiczne czy mikroelektrownie wodne. Według kierownik MPiT te systemy pomogą zaoszczędzić obywatelom, przedsiębiorcom czy samorządom duże sumy pieniędzy za koszty energii. W jaki sposób? Program „Energia Plus” ma bazować na modelu „prosumenckim”. Podmioty, które same wytwarzają energię będą mogły oddać ją do sieci energetycznej, za co otrzymają rekompensatę. Z pewnością przyda się to w niektórych okresach. W tym roku w  lecie niektóre instalacje zostały wyłączone z powodu niedoboru energii.

– Program Energia plus w pierwszym roku pozwoli zainstalować instalacje na zieloną energię o łącznej mocy zainstalowanej 200 megawatów – powiedziała Minister Przedsiębiorczości i Technologii. Zwróciła uwagę, że polski system energetyczny opiera się właśnie na 200-MW blokach –  instalacjach energetycznych, które zostały wybudowane w latach 70-tych ubiegłego wieku. Obecnie trwa ich modernizacja, która jest bardzo kosztowna.

– Dzięki programowi Energia Plus już w tym roku prosumenci uruchomią instalację równą wielkości jednego takiego bloku energetycznego” – wskazała minister Emilewicz

Wśród wielu zalet takiego rozwiązania, Emilewicz wymieniła elastyczną budowę, niskie koszty oraz niedługi okres realizacji – instalacje „Energia plus” mają być stawiane bez długoterminowych pozwoleń środowiskowych i pozwoleń na budowę. Szefowa MPiT zwróciła uwagę, że program pomógłby także w dopasowaniu się do polityki energetycznej UE, która promuje odnawialne źródła energii.

Według minister Emilewicz, dzięki nowemu projektowi, polskie gospodarstwa domowe mogłyby oszczędzić nawet 2,5 tys. zł rocznie na kosztach energii. „Energia plus” ma ruszyć jeszcze w 2019 roku.

W celu popularyzacji programu, zostaną przygotowane ułatwienia prawne i podatkowe dla korzystających z Energia plus”.

Źródło cyt: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *