W najnowszym odcinku programu „Fabryki w Polsce” prześledzimy produkcję dekantera. Zapewne wielu z Was może nie wiedzieć, co to za urządzenie. Wielu ciekawostek związanych z działaniem i produkcją dekantera dowiecie się z naszego programu.
Dekanter to rodzaj wirówki, która pozwala oddzielić cząstki stałe od cieczy. Urządzenie pełni ważną rolę w wielu zakładach, m.in. oczyszczalniach ścieków, kopalniach, a także w przemyśle spożywczym. Aby zobaczyć, jak powstaje odwiedziliśmy zakład firmy Alfa Laval w Krakowie.
Rama i bęben = dekanter
Podczas naszej wycieczki po krakowskiej fabryce zobaczymy w jaki sposób produkuje się najważniejsze części maszyny, czyli ramę i bęben. Wewnątrz drugiego z elementów znajduje się przenośnik ślimakowy, którego funkcją jest odpowiednie rozprowadzenie dekantyzowanej zawiesiny.
W trakcie powstawania poszczególnych części pokażemy m.in. procesy śrutowania, zgrzewania indukcyjnego oraz funkcjonowanie automatycznego regału.
Zobaczymy także pracę załogi montażowej, która równolegle łączy elementy bębna i ramy. Cały dekanter składa się z ok. 400 części!
Nasza kamera będzie również obecna na stacji kontrolnej. W tej części fabryki symuluje się rzeczywiste warunki pracy dekantera z przepływem ciepłej lub zimnej wody.
Dodaj komentarz