Fabryka FCA

Fabryka FCA

Aktualności

Solidność popłaca. Tyska fabryka będzie produkować trzy nowe pojazdy

Zakład produkcyjny FCA w Tychach będzie produkował elektryczne i hybrydowe samochody marki Jeep, Fiat i Alfa. Taką decyzję przekazali dzisiaj przedstawiciele koncernu. Produkcja ma zacząć się w 2022 roku, ale już dziś nie brakuje opinii, że będzie to jedna z największych operacji w polskim przemyśle motoryzacyjnym.

Branża automotive, jak wiele innych sektorów przemysłowych ucierpiała w wyniku pandemii koronawirusa. Wiele zakładów musiało zostać zamkniętych, o czym pisaliśmy na łamach naszego portalu. Pomimo tej niełatwej sytuacji, spółka Fiat Chrysler Automobiles postanowiła zainwestować w Polsce w budowę nowej linii produkcyjnej.

Czas na nowe

Dotychczas głównym produktem fabryki FCA w Tychach był Fiat 500 oraz „spokrewnione” modele – Abartha 500 czy Lancia Ypsilon. W ciągu 2019 roku polscy pracownicy wyprodukowali prawie 270 tysięcy pojazdów.

Teraz jednak to się zmieni. Przedstawiciele koncernu poinformowali, że w polskim zakładzie będą powstawać także hybrydowe i elektryczne samochody marek Jeep, Fiat i Alfa Romeo. – To zaawansowane technologicznie modele oparte na nowej koncepcji mobilności. Będą one produkowane, wykorzystując najbardziej zaawansowane systemy napędowe, w tym napęd w pełni elektryczny – informuje FCA Poland.

Seryjna produkcja jednego z modeli ma rozpocząć się już w 2022 roku.

Dlaczego Tychy?

Zakład w Tychach to jedna z największych fabryk całego koncernu FCA. Kierownictwo firmy wielokrotnie zwracało uwagę na kwestię wartościowych pracowników. To z pewnością istotny z czynników przy podejmowaniu decyzji o rozpoczęciu nowej inwestycji, zwłaszcza w niełatwych czasach pandemii.

– Załoga FCA Poland przez lata wykazała determinację i profesjonalizm w dążeniu do osiągnięcia najwyższych standardów światowych w zakresie wytwarzania samochodów – zauważył Alferdo Leggero, prezes zarządu FCA.

Istotną rolę mogło odegrać pozytywne nastawienie przedstawicieli władzy publicznej. Decyzją władz Katowickiej Specjalistycznej Strefy Ekonomicznej Grupa FCA będzie mogła skorzystać z ulgi podatkowej CIT. W ramach decyzji o wsparciu koncern zadeklarował 755 mln zł nakładów w tyską fabrykę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *