Dzisiaj słynny „Dar Pomorza” jest już obiektem muzealnym. Jednak w swojej bogatej przeszłości przepłynął pół miliona mil morskich. Jedna z istotnych podróży w dziejach fregaty rozpoczęła się 16 września 1934 roku. Dziś mija 86 lat, od kiedy „Dar Pomorza pod dowództwem kpt. Konstantego Matyjewicza-Maciejewicza – zwanego także „Macajem” lub „Kapitanem kapitanów” – wyruszył w rejs dookoła świata.
Podczas podróży, która trwała przeszło rok (do 3 września 1935 r.) na „Darze Pomorza” przepłynięto 39 tys. mil morskich. Aby uczcić powrót do Gdyni na stermaszcie statku zawisł wimpel o długości 39 metrów – symbol dalekiego rejsu.
Na nagraniu u góry strony możecie zobaczyć kilka ciekawych ujęć z przywitania „Daru Pomorza” w gdyńskim porcie.
Historia statku
„Dar Pomorza” w swojej historii nosił kilka nazw: „Prinzess Eitel Friedrich”, „Colbert” czy „Pomorze”. Było to związane z kilkukrotną „zmianą” właściciela trzymasztowego żaglowca szkolnego.
Okręt powstał w 1909 roku w stoczni Blohm & Voss w Hamburgu jako statek szkolny niemieckiej marynarki handlowej. Jednak kilkanaście lat później, w wyniku porażki Niemiec w I wojnie światowej, jednostka znalazła się we władaniu Francuzów. Baron de Forest, który został właścicielem fregaty, zamierzał przerobić ją w oceniaczy jacht. Niedługo później zrezygnował i postanowił sprzedać statek.
Tak też fregata, występująca początkowo pod nazwę „Pomorze” trafiła do Polski. W 1929 r. jednostka została zakupiona przez Pomorski Komitet Floty Narodowej za kwotę 7 tys. funtów. Nieocenione były datki pomorskiej społeczności, dzięki którym można byłos dokonać zakupu. To właśnie na pamiątkę tej ofiarności statek otrzymał nazwę „Dar Pomorza”.
Fregata została przekazana Państwowej Szkole Morskiej w Gdyni. „Dar Pomorza” zastąpił, wysłużony już bark szkolny „Lwów”, zostając jedną z kolebek polskich nawigatorów.
W ciągu 51 lat służby „Dar Pomorza” odbył 102 rejsy szkolne, przepływając 500 tys. mil morskich. Na pokładzie fregaty przeszkolono ponad 13 tys. słuchaczy Szkoły Morskiej.
Od 1982 r. „Dar Pomorza” jest obiektem muzealnym.
Źródło nagrania: Youtube//Pathe1939
Dodaj komentarz