Dziury drogowe. Fot. Pixabay

Dziury drogowe. Fot. Pixabay

Technologie

Kapsułki, które naprawią dziury drogowe? Udana współpraca nauki z przemysłem

Polskie drogi. To hasło najczęściej kojarzy się nam z kiepskim stanem powierzchni – dziurami i pęknięciami. Potwierdzają to także analizy GDDKiA czy międzynarodowe raporty. Czy na ten problem znajdzie się skuteczne lekarstwo? Firma Budimex wraz z Politechniką Warszawską pracuje nad innowacyjną technologią, której efekty możemy poznać już niebawem.

SeHePa. Tak nazywa się projekt pracowników Budimexu oraz Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej.

Chodzi o opracowanie takiej technologii, która byłaby w stanie samodzielnie wytwarzać dodatek do asfaltu drogowego. Mikrokapsułki mają na co dzień znajdować się w stanie uśpionym, a ich uaktywnienie będzie następować jedynie w trakcie powstawania uszkodzeń.

Technologia ma zatrzymywać mikropęknięcia w nawierzchni, przez co także zostaną zahamowane makropęknięcia, które następują w wyniku ruchu pojazdów lub poprzez zmianę temperatury.

Idzie do przodu

Kilkanaście dni temu Budimex poinformował o zaawansowanych postępach nad projektem. Dzięki licznym eksperymentom naukowcy opracowali mikrokapsułki żelatynowe z wypełnieniem naprawczym w postaci bioestrów. Co więcej badaczom udało się również potwierdzić zdolność mikrokapsułek do uwalniania środka naprawczego w miejscach mikropęknięć lepiszczy asfaltowych.

Obecnie trwają badania przemysłowe w laboratoriach PW i Budimexu, a kolejnym krokiem projektu będą m.in. testy mieszanki na drogach.

Zakończenie SeHePa jest planowane w II kwartale 2023 roku. Wartość projektu to 4 mln zł, ponad połowa środków zostanie dofinansowana ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *