Technologie

Wydrukujmy sobie schody! Budimex utworzył specyficzny produkt

W Ełku trwa modernizacja międzynarodowej linii kolejowej. Firma Budimex, która jest realizatorem inwestycji, tworzy nie tylko trasę dla pociągów, ale także pionierskie rozwiązania. Przy stacji kolejowej w Ełku powstały bardzo nowatorskie schody.

Budimex przebudowuje tory o długości 38,3 km. Połączenie będzie częścią międzynarodowej linii Rail Baltica. Wartość inwestycji w Ełku to 587 mln zł.

Jednak budowlane przedsiębiorstwo zajmuje się nie tylko samą linią kolejową, ale także towarzyszącą infrastrukturą. Na stacji potrzebne są m.in. schody. Firma Budimex postanowiła utworzyć je w ramach nowoczesnej technologii.

Pierwsze takie schody

Przy stacji kolejowej w Ełku powstały pierwsze w Polsce schody wykonane metodą druku 3D. Produkt został w całości zaprojektowany i wykonany przez holenderską firmę Witteveen+Bos. Holendrzy mają już doświadczenie w tej dziedzinie, bowiem są twórcami m.in. najdłuższego mostu pieszego (29 m długości) wykonanego poprzez druk 3D.

Przedstawiciele Budimexu są zadowoleni z zastosowania nowoczesnej metody.

Obiekty wykonane w technologii 3D to nie tylko oszczędność czasu i zasobów ludzkich oraz materiałowych. Druk pozwala na wykonanie elementów o niemal dowolnych kształtach, co daje możliwości szerokiego zastosowania w branży budowlanej  mówi Maciej Olek, członek zarządu Budimex.

Schody mają długość 7 metrów, 80 cm szerokości i 4,5 metrów wysokości. Ich produkcja zajęła niespełna 3 godziny, co czyni to rozwiązanie znacznie szybszym od tradycyjnych metod.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *