Zakład VW Crafter we Wrześni. Fot. VW Poznań

Zakład VW Crafter we Wrześni. Fot. VW Poznań

Aktualności

Kto liderem produkcji automotive w Polsce? Znamy dane z 2020 roku

207 610. Dokładnie tyle pojazdów zjechało z linii fabryk VW Poznań. Choć to ponad 20% mniej niż w poprzednim roku, to koncern z Wielkopolski pozostał liderem w rankingu ogółu samochodów wyprodukowanych w Polsce. Volkswagen nie zamierza jednak na tym poprzestać. Przedstawiciele grupy podali plany na produkcję modeli w 2021 r.

Lakiernia VW Poznań. Fot. Volkswagen

Lakiernia VW Poznań. Fot. Volkswagen

Ubiegły rok był szczególnie trudny dla przemysłu, w tym sektora motoryzacyjnego. Na naszym portalu zwracaliśmy na trudności związane z pandemią koronawirusa, przez które m.in. wielkopolskie fabryki Volkswagena nie mogły funkcjonować.

Z mniejszą mocą produkcyjną w ubiegłym roku było także związane uruchamianie nowej linii. W 2020 r. VW Poznań rozpoczął rozruch produkcji nowego modelu Caddy 5.

– Do tego projektu przygotowywaliśmy się od dłuższego czasu. Rozbudowaliśmy na jego potrzeby hale produkcyjne, uruchomiliśmy nowoczesny park maszynowy i odpowiednio przeszkoliliśmy załogę. Przygotowania zakończyły się sukcesem i produkcja Caddy 5 rozpoczęła się w Volkswagen Poznań w październiku 2020 – mówi Dietmar Mnich, prezes zarządu Volkswagen Poznań oraz dyrektor zakładu w Poznaniu.

Mimo trudnego roku, prezes Mnich nie krył satysfakcji: – Jestem też niezmiernie dumny z dynamicznie rosnącej produkcji w pełni elektrycznych modeli w zakładzie we Wrześni oraz rozwoju portfolio odlewni o nowe komponenty do aut koncernu Volkswagen – dodał prezes zarządu Volkswagen Poznań.

Które modele?

 

Zakład VW Crafter we Wrześni. Fot. VW Poznań

Zakład VW Crafter we Wrześni. Fot. VW Poznań

Koncern udostępnił dane dotyczące produkcji konkretnych modeli. W 2020 roku z linii poznańskiej fabryki zjechało prawie 20 tys. transporterów 5.1, ponad 94 tys. nowych Caddy 4 oraz prawie 17 tys. nowego Modelu Caddy 5. Natomiast pracownicy zakładu Volkswagena we Wrześniu wyprodukowali 58,1 tys. sztuk Volkswagena Craftera oraz 18,3 tys. modelu MAN THE. Część z tych pojazdów to samochody elektryczne.

Warto dodać, że w mijającym roku swoją produkcję rozwinęła również odlewnia VW Poznań. Pracownicy zakładu oddali do użytku niemal 3,5 mln sztuk podzespołów. Chodzi o obudowy przekładni kierowniczych oraz obudowy skrzyń biegów.

Jakie plany?

Koncern przekazał do wiadomości także plany na 2021 rok. VW Poznań zamierza nie tylko konsekwentnie rozwijać wspomnianego Caddy 5, ale także przygotować do produkcji kolejny model. Będzie to City Van realizowany dla kooperanta VW – koncernu Ford.

Natomiast odlewnia koncernu będzie produkować kolejne komponenty dla pojazdów elektrycznych grupy VW.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *