Pojazd z umiejętnościami kierowcy wyczynowego. Czy pozwoli uniknąć wypadków? Fot. Toyota

Pojazd z umiejętnościami kierowcy wyczynowego. Czy pozwoli uniknąć wypadków? Fot. Toyota

AktualnościTechnologie

Pojazd z umiejętnościami kierowcy wyczynowego. Czy pozwoli uniknąć wypadków?

Wielokrotnie na łamach naszego portalu zastanawialiśmy się, jak będą wyglądały technologie przyszłości. Czy takim urządzeniem mogą być samochody, które same będą potrafiły uniknąć groźnego wypadku? Nad takim rozwiązaniem pracują obecnie naukowcy z Uniwersytetu Stanforda oraz inżynierowie Toyoty. Jak będzie funkcjonował taki pojazd?

Projekt nad którym pracują pracownicy Toyota Research Insitute oraz Dynamic Design Laboratory US to próba połączenia technologii automatyzacji z algorytmami sztucznej inteligencji. Chodzi o to, by w pojeździe zakodować system jazdy profesjonalnego kierowcy driftowego.

Bezpieczeństwo

Fot. Toyota

Fot. Toyota

Przedstawiciele Toytoty zauważają, że do śmiertelnych wypadków dochodzi często w wyniku bardzo trudnych warunków na drodze. Zazwyczaj w takich sytuacjach potrzebne są umiejętności kierowców zawodowych czy wyczynowych, których większość z nas nie posiada.

– Trzeba liczyć się z tym, że każdy kierowca ma swoje słabości, a często się zdarza, że aby zapobiec wypadkowi, kierujący musiałby wykonać manewr, który przekracza jego umiejętności. W nowym projekcie badawczym naukowcy Toyota Research Institute będą analizowali umiejętności najlepszych kierowców na świecie, by opracować zaawansowane algorytmy kontroli nad samochodem, które pomogą zwykłym kierowcom i zapewnią większe bezpieczeństwo na drodze – twierdzi dr Gil Pratt szef Toyota Research Institute.

 

Wyniki eksperymentów wprowadzić do pojazdów

Fot. Toyota

Fot. Toyota

Inżynierowie Toyoty z naukowcami ze Stanforda współpracują już od wielu lat. Dzięki długim eksperymentom udało się wypracować prototypowy system kontroli nad tylnonapędowym samochodem podczas driftingu. Ma być to możliwe za pomocą hamulców, układu kierowniczego i napędu.

Obecnie pracownicy Toyoty będą się starać, by wprowadzić to rozwiązanie do swoich pojazdów. Jednym z nich ma być Gr Supra.

– GR Supra to tylnonapędowy sportowy samochód z dwuosobowym wnętrzem. Jego konstrukcja została zaprojektowana z myślą o jak najlepszych właściwościach jezdnych, dlatego podporządkowano ją dwóm parametrom – złotej proporcji 1,55 rozstawu kół i rozstawu osi oraz idealnej dystrybucji masy między przodem a tyłem w proporcji 50:50  – informują przedstawiciele Toyoty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *