Odlewnia VW Poznań. Fot. VW Poznań

Odlewnia VW Poznań. Fot. VW Poznań

Aktualności

Produkcja w Polsce a koronawirus. Jak wygląda sytuacja w największych fabrykach branży automotive?

Koronawirus ma bardzo dynamiczny wpływ na gospodarkę. Jeszcze kilka dni temu informowaliśmy Was o złej sytuacji przemysłu azjatyckiego, a już dzisiaj wiemy, że coraz więcej fabryk w Polsce również zostanie wstrzymanych. Które zakłady zawieszają produkcję?

 

Wszyscy producenci zgodnie podkreślają, że celem zatrzymania fabryk jest ochrona pracowników przed wirusem. Jednak równocześnie w swoim stanowisku podkreślają, że chodzi także o problemy w dostawach od partnerów czy niekorzystną sytuacją na rynkach zbytu.

W poniedziałek, 16 marca swoją produkcję zatrzymała tyska fabryka Fiata. Ponad 2 tysiące pracowników do 27 marca pozostanie w swoich domach. W fabryce powstają takie pojazdy, jak Fiat 500 i Lancia Ypsilon, a dziennie produkowanych jest tu nawet tysiąc samochodów. Do tej pory nie wiemy, co z zakładem FCA (Fiat Chrysler Automiles) w Bielsku-Białej. Pracownicy, którzy zajmują się dostarczeniem silników do Fiata 500 X i Jeepa Renegade obecnie pracują na jedną zmianę.

Wczoraj, czyli 17 marca zawieszono produkcję w fabryce Opla w Gliwicach. Podobnie, jak w FCA, termin, w którym pracownicy mają wrócić do pracy to 27 marca. Oznaczałoby to, że w gliwickim zakładzie nie powstanie przez ten okres ok. 3-4 tys. pojazdów.

Również Toyota i VW

Natomiast od dzisiaj swoją produkcję zawiesza polski oddział Toyoty. Pracownicy z Wałbrzycha i Jelcza-Laskowic – podobnie, jak ich koledzy z pozostałych państw europejskich – nie pójdą do pracy w fabryce, gdzie powstają m.in. silniki do samochodów elektrycznych.

– Procesy produkcyjne ważne dla społeczeństwa, takie jak zapewnienie ciągłości dostaw części zamiennych do samochodów naszych klientów, będą kontynuowane ze względu na to, że jest to kwestia bezpieczeństwa publicznego – informuje Toyota w komunikacie prasowym.

Odlewnia VW Poznań. Produkcja w tym zakładzie również ma zostać wstrzymana. Fot. VW Poznań

Odlewnia VW Poznań. Produkcja w tym zakładzie również ma zostać wstrzymana. Fot. VW Poznań

Spośród istotnych fabryk przemysłu automotive w Polsce, warto również wspomnieć o zakładach Volkswagena w Wielkopolsce. Od 19 marca produkcja w Poznaniu, Swarzędzu i Wrześni zostanie wstrzymana na okres dwóch tygodni. Łącznie w wielkopolskich zakładach VW pracuje ok. 11 tys. osób. Powstają tu takie pojazdy, jak: VW Caddy, VW Transporter, VW Crafter.

 

Wkrótce poinformujemy Was o sytuacji w pozostałych branżach polskiego przemysłu.

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *