Polskie banknoty. Fot. Pixabay.

Polskie banknoty. Fot. Pixabay.

Aktualności

Duży wzrost wartości polskiego eksportu. Mamy dodatnie saldo rachunku bieżącego

Według wstępnych danych opublikowanych przez Narodowy Bank Polski po raz pierwszy od dłuższego czasu polska gospodarka zanotowała dodatnie saldo rachunku bieżącego. Jakie są tego przyczyny?

W lutym 2023 r. saldo rachunku bieżącego było dodatnie i wyniosło 12,3 mld. Warto zauważyć, że od połowy 2021 r. do końca 2022 r. tylko w dwóch miesiącach Polska miała taką nadwyżkę. Choćby w lutym 2022 r. saldo rachunku bieżącego było ujemne i wynosiło 8,1 mld zł.

Analitycy NBP podali informacje jakie branże miały wpływ na tak pozytywny wynik.

– Podobnie, jak w poprzednich miesiącach największy wzrost nastąpił w eksporcie środków transportu (przede wszystkim części samochodowych, akumulatorów litowojonowych oraz samochodów). Duży wzrost miał także miejsce w eksporcie żywności – na co jednak głównie wpłynął wzrost cen. Natomiast spadki wartości eksportu nastąpiły w kategoriach obejmujących towary zaopatrzeniowe oraz paliwa – stwierdzono w komunikacie NBP.

Jedną z przyczyn dodatniego bilansu jest spadek importu towarów. Główny wpływ na taki stan rzeczy miało obniżenie cen surowców oraz osłabienie popytu konsumpcyjnego.

Dane podane przez NBP miały pozytywny wpływ na umocnienie waluty. Po publikacji informacji kurs euro bardzo mocno zmalał – do ok. 4,63, co jest najniższym wynikiem od prawie roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *