Technologie

Nie tylko remonty. Jastrzębskie Zakłady Remontowe wyprodukowały pierwszy przenośnik zgrzebłowy [ZDJĘCIA]

Do tej pory Jastrzębskie Zakłady Remontowe były kojarzone głównie z modernizacją i remontem urządzeń górniczych. Jednak po wielomiesięcznej pracy technologów, konstruktorów i pracowników produkcyjnych spółka z Grupy Kapitałowej JSW może pochwalić się urządzeniem własnej produkcji. To przenośnik zgrzebłowy podścianowy. Do czego będzie wykorzystywany?

Urządzenie wyprodukowane przez pracowników JZR umożliwia odbiór transportowanego urobku z przenośnika zgrzebłowego ścianowego i przekazuje go na inne urządzenie. W skład maszyny wchodzą: kruszarka urobku KUJZR–4z, urządzenie przekładkowe UPJZR–KP1200 oraz stacja zwrotna linowa PTJZR–SZL1.

Tak wygląda nowy przenośnik zgrzebłowy podścianowy. Fot. JSW

Tak wygląda nowy przenośnik zgrzebłowy podścianowy. Fot. JSW

– Wszystkie urządzenia zostały w całości zaprojektowane i wykonane w Jastrzębskich Zakładach Remontowych, a do ich produkcji użyto materiałów najwyższej jakości o znacznie większej wytrzymałości niż te dotychczas stosowane w górnictwie. W urządzeniach zastosowano wiele innowacyjnych rozwiązań. Poprawią ich niezawodność i warunki bezpieczeństwa pracowników obsługi podczas eksploatacji – informuje JSW w komunikacie prasowym.

– Prezentowany przenośnik, czyli ultranowoczesne rozwiązanie techniczne, które wyszło spod ręki naszych inżynierów, to dowód konsekwentnie wdrażanej w GK JSW strategii, gdzie inwestycje JZR mają zabezpieczyć całą grupę przed monopolizacją rynku produkcji maszyn górniczych – zwraca uwagę Artur Dyczko, zastępca prezesa JSW ds. strategii i rozwoju.

Przenośnik wyprodukowany przez JZR już w przyszłym tygodniu zostanie wykorzystany w kopalni. Trafi do Kopalni Węgla Kamiennego Borynia-Zofiówka-Jastrzębie.

Spółka ma w planach produkcję kolejnych urządzeń. Będą to: przenośniki zgrzebłowe ścianowe typu PSJZR, kruszarki ścianowe KSJZR, stacje najazdowe UPJZR–SNZ oraz przenośniki taśmowe PTJZR.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *