Technologie

Nie tylko remonty. Jastrzębskie Zakłady Remontowe wyprodukowały pierwszy przenośnik zgrzebłowy [ZDJĘCIA]

Do tej pory Jastrzębskie Zakłady Remontowe były kojarzone głównie z modernizacją i remontem urządzeń górniczych. Jednak po wielomiesięcznej pracy technologów, konstruktorów i pracowników produkcyjnych spółka z Grupy Kapitałowej JSW może pochwalić się urządzeniem własnej produkcji. To przenośnik zgrzebłowy podścianowy. Do czego będzie wykorzystywany?

Urządzenie wyprodukowane przez pracowników JZR umożliwia odbiór transportowanego urobku z przenośnika zgrzebłowego ścianowego i przekazuje go na inne urządzenie. W skład maszyny wchodzą: kruszarka urobku KUJZR–4z, urządzenie przekładkowe UPJZR–KP1200 oraz stacja zwrotna linowa PTJZR–SZL1.

Tak wygląda nowy przenośnik zgrzebłowy podścianowy. Fot. JSW

Tak wygląda nowy przenośnik zgrzebłowy podścianowy. Fot. JSW

– Wszystkie urządzenia zostały w całości zaprojektowane i wykonane w Jastrzębskich Zakładach Remontowych, a do ich produkcji użyto materiałów najwyższej jakości o znacznie większej wytrzymałości niż te dotychczas stosowane w górnictwie. W urządzeniach zastosowano wiele innowacyjnych rozwiązań. Poprawią ich niezawodność i warunki bezpieczeństwa pracowników obsługi podczas eksploatacji – informuje JSW w komunikacie prasowym.

– Prezentowany przenośnik, czyli ultranowoczesne rozwiązanie techniczne, które wyszło spod ręki naszych inżynierów, to dowód konsekwentnie wdrażanej w GK JSW strategii, gdzie inwestycje JZR mają zabezpieczyć całą grupę przed monopolizacją rynku produkcji maszyn górniczych – zwraca uwagę Artur Dyczko, zastępca prezesa JSW ds. strategii i rozwoju.

Przenośnik wyprodukowany przez JZR już w przyszłym tygodniu zostanie wykorzystany w kopalni. Trafi do Kopalni Węgla Kamiennego Borynia-Zofiówka-Jastrzębie.

Spółka ma w planach produkcję kolejnych urządzeń. Będą to: przenośniki zgrzebłowe ścianowe typu PSJZR, kruszarki ścianowe KSJZR, stacje najazdowe UPJZR–SNZ oraz przenośniki taśmowe PTJZR.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *