Słownik przemysłowy

Słownik przemysłowy #13: Za co odpowiada topiarz?

Huta to ogromna ilość różnorodnych maszyn, działów i funkcji. Topiarz to nazwa jednego ze stanowisk. Jakie są jego obowiązki? Jakie powinien mieć kwalifikacje? Kto to jest topiarz fryty?

Do podstawowych zadań topiarza należy obsługa pieca. Odpowiada on za nadzorowanie topienia masy, obsługę agregatów, prowadzenie zasypu zestawów surowcowych czy dokonywanie oględzin i kontrolę parametrów pieca.

Topiarzy możemy najczęściej spotkać w hucie szkła. W jednym z odcinków programu „Akcja rekrutacja” gościliśmy w Hucie Szkła Orzesze, gdzie zapytaliśmy o obowiązki topiarza szkła. Kto może objąć tą funkcję? – Na tym stanowisku niezbędne jest średnie wykształcenie, odporność na stres samodzielność i umiejętność pracy w zespole – powiedziała w programie Magdalena Mazurek – Gorzynik, kierownik działu technologicznego w HSO. Dodała także: – Szkolimy pracowników i przygotowujemy ich do samodzielnej pracy.

Jednakże nie tylko w hucie szkła możemy spotkać topiarzy. Pracownik, który obsługuje piece szybowe oraz agregaty wirowo-dyszowe przy formowaniu włókien mineralnych to topiarz mas mineralnych.

Jest jeszcze jeden topiarz, na którego warto zwrócić uwagę. Kilka lat temu, podczas ogłoszenia oficjalnych nazw zawodów, profesji i specjalności sensację wzbudzili m.in. manipulant drewna, sekserka czy topiarz fryty. Znaczenie dwóch pierwszych zawodów musicie wyszukać samodzielnie, a tutaj zajmijmy się topiarzem fryty.

Fryta to stopione szkliwo, które jest wykorzystywane przy produkcji wyrobów ceramicznych. A topiarz fryty to nikt inny, jak pracownik, który obsługuje piec, z którego wytapiana jest fryta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *