Technologie

Komora regeneracji spowodowała duże zyski w kopalni [ZDJĘCIA]

W Kopalni Pniówek, należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej, została uruchomiona nowa komora regeneracji materiałów. Stal, która miała zostać zezłomowana, będzie ponownie wykorzystana. Dzięki inwestycji spółka może zyskać liczne oszczędności.

Inwestycja była podzielona na kilka etapów. Pierwszy krok to wyburzenie murów oraz usunięcie infrastruktury starego osadnika. W dalszym ciągu prac wykonano kanał rząpia dla giętarko-prostowarki. Komora została oświetlona i wybiałkowana.

– ­Giętarko-prostowarka ODP-6 to zaawansowana technologicznie maszyna. Prostowanie elementów obudowy odbywa się poprzez walcowanie, co przywraca im niemalże idealny kształt. Tak dobry efekt końcowy regeneracji nie był osiągalny w innych dotychczasowo stosowanych maszynach. Wysoka jakość parametrów wytrzymałościowych uzyskiwanych prostek obudowy stalowej została potwierdzona badaniami Instytutu Badawczego GIG. To w kopalni Pniówek nowa jakość w procesie prostowania obudowy – wyjaśnia Sebastian Derbis, kierownik robót górniczych pod ziemią w KWK Pniówek.

Praca w komorze odbywa się w systemie trzyzmianowym. Każda ekipa jest w stanie dokonać regeneracji czterdziestu elementów obudowy o długości 3,5 metra. Według wyliczeń JSW na 1 metrze bieżącym sprzedanej obudowy złomowej kopalnia zyskuje ok. 40 zł. W ten sposób w ciągu jednej doby kopalnia może osiągnąć 30 tys. zł oszczędności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *