Operator steruje za pomocą pilota. Fot. JSW/Dawid Lach

Operator steruje za pomocą pilota. Fot. JSW/Dawid Lach

Technologie

Po raz pierwszy w Polsce: Sterowanie radiowe w kopalni

Usprawnienie rozładunku i załadunku oraz poprawienie bezpieczeństwa pracy w kopalni. To przyczyny, dla których w kopalni JSW Borynia-Zofiówka uruchomiono sterowanie radiowe. Będzie to pierwsze tego typu rozwiązanie w Polsce.

Sterowanie radiowe zostało zainstalowane w zestawach transportowych. Dzięki temu będzie istniała możliwość sterowania pilotem przejazdów ciągnika oraz kierowania zespołem środków transportowych.

„Odsunęliśmy operatora od ładowanych materiałów”

Moduł sterowania radiowego. Fot. JSW/Dawid Lach

Moduł sterowania radiowego. Fot. JSW/Dawid Lach

Dotychczas pod ziemią stosowano głównie sterowanie hydrauliczne. Było to rozwiązanie niekomfortowe dla operatora wykonującego załadunek ze względu na ograniczające go przewody. Inny z powodów wykorzystania sterowania radiowego pod ziemią to poprawienie bezpieczeństwa pracowników.

– Przy tak dużym tonażu materiałów, podczas załadunku i rozładunku operator wciągarek znajduje się w strefie zagrożenia, gdzie może dojść do zerwania haka, wypięcia materiału lub popuszczenia hamulca wciągarki. Dlatego odsunęliśmy operatora od ładowanych materiałów, tak aby znajdował się w bezpiecznej odległości. Pracownik, stojąc dalej, ma również szerszą perspektywę, potrafi wcześniej określić, czy dany materiał jest prawidłowo podpięty pod kątem środka ciężkości, czy należy inaczej ustawić i podpiąć łańcuchy wciągarki – mówi Dariusz Piżyk, Kierownik Robót Górniczych Transportu Dołowego Ruchu Borynia.

Dzięki nowatorskiej technologii można sterować jedną lub drugą wciągarką albo obiema jednocześnie.

Wykonawcą rozwiązania jest firma Urządzenia i Konstrukcje, natomiast za opracowanie i montaż odpowiadają pracownicy Becker Warkop. Jastrzębska Spółka Węglowa zapowiada, że w najbliższym czasie sterowanie radiowe może zostać zainstalowane w kolejnych kopalniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *