Budowa. Fot. Pixabay

Budowa. Fot. Pixabay

Aktualności

Nowa fabryka zamiast „strefy opuszczonej”

Zamiast opuszczonych i zniszczałych fabryk – powstają nowe, nowoczesne obiekty. To cel programu Fabryka prowadzonego przez Agencję Rozwoju Przemysłu. Do takiej pozytywnej zamiany dojdzie w Suchedniowie, gdzie na terenie dawnych zakładów zostanie wybudowana nowoczesna i ekologiczna hala produkcyjna.

Przez wiele lat w Suchedniowie (woj. świętokrzyskie) mieściły się Zakłady Wyrobów Kamionkowych. Jednak fabryka musiała ogłosić upadłość. W 2019 roku Agencja Rozwoju Przemysłu podjęła decyzję o odkupieniu od syndyka terenu dawnych zakładów.

Uznano teren w Suchedniowie za bardzo atrakcyjny pod względem inwestycyjnym. Chodzi m.in. o bliskość infrastruktury drogowej i kolejowej.

Z Suchedniowa na budowę

Rozpoczęcie inwestycji w Suchedniowie. Fot. ARP

Rozpoczęcie inwestycji w Suchedniowie. Fot. ARP

W nowej fabryce będą produkowane żelbetowe prefabrykaty. Znajdą one swoje zastosowanie w budownictwie wielkokubaturowym (hale produkcyjne, obiekty handlowe oraz wielorodzinne domy)

– Niezaprzeczalną zaletą prefabrykacji jest szybszy czas realizacji inwestycji w porównaniu z budownictwem tradycyjnym, w którym obowiązuje sezonowość. Montaż elementów prefabrykowanych może odbywać się niezależnie od warunków atmosferycznych. Wyższa jest także precyzja i jakość prefabrykatów, produkowane w ściśle kontrolowanych warunkach na placu budowy są jedynie łączone w całość – podkreśla Patrycja Bębas, prezes ARP Budownictwo.

Jak będzie przebiegać proces zmiany?

Realizacja inwestycji będzie podzielona na etapy. W pierwszym z nich zostaną uruchomione nowoczesne linie technologiczne, dzięki czemu będzie możliwa produkcja m.in. ścian warstwowych, płyt balkonowych czy podwali i słupów.

Według informacji ARP nowa fabryka w Suchedniowie będzie charakteryzować się nie tylko nowoczesnością, ale także spełni wymogi środowiskowe.

Uruchomienie nowego zakładu ma nastąpić w IV kwartale 2023 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *