Polskie banknoty. Fot. Pixabay.

Polskie banknoty. Fot. Pixabay.

Aktualności

Koreańczycy chętnie inwestują nad Wisłą. „Będziemy jedynym producentem soli litu w Europie”

Aby wyprodukować baterie do samochodów elektrycznych potrzeba jednego, istotnego składnika. To sól litu. Jej wytarzaniem zajmą się pracownicy jednej z powstających fabryk na Dolnym Śląsku. Będzie to jedyne miejsce produkcji soli litu na Starym Kontynencie.

Twórcą inwestycji jest koreański koncern Enchem Poland. Firma dobrze zna polskie realia, ponieważ będzie to już trzeci jej projekt na terenie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Wisłosan.

Jak informuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii, firmy z Korei Południowej są zainteresowane inwestycjami w Polsce. W 2021 roku producenci z tego państwa zainwestowali nad Wisłą 3,5 mld zł i stworzyli pół tysiąca miejsc pracy.

Fabryka Enchem Poland powstanie w Kobierzycach na Dolnym Śląsku. Koncern z Korei Południowej zamierza zainwestować w tym miejscu 240 mln zł. Ważnym argumentem ws. budowy fabryki była decyzja o wsparciu na prowadzenie działalności gospodarczej wydanej przez Agencję Rozwoju Przemysłu.

„W ten sposób zabezpieczymy ciągłość produkcyjną elektrolitu”

Agencja Rozwoju Przemysłu przekazała decyzję o wsparciu na prowadzenie działalności gospodarczej dla Enchem Poland. Fot. ARP

Agencja Rozwoju Przemysłu przekazała decyzję o wsparciu na prowadzenie działalności gospodarczej dla Enchem Poland. Fot. ARP

W Kobierzycach będą produkowane roztwory elektrolityczne wykorzystywane w akumulatorach samochodowych.

– Sól litu jest jednym z głównych składników używanych do produkcji elektrolitu do baterii, jak również do samej produkcji baterii do aut elektrycznych – powiedział Byung Won Lee, dyrektor generalny Enchem Poland Sp. z o.o.

Dyrektor Enchem tłumaczy także powody budowy fabryki:

– Ze względu na sytuację geopolityczną i trudności w dostępie do surowca na rynkach światowych będziemy produkować ten komponent we własnym zakresie. W ten sposób zabezpieczymy ciągłość produkcyjną elektrolitu i co za tym idzie baterii, pozwalając na bezprzestojowe dostawy do głównych odbiorców – producentów baterii do aut elektrycznych, m.in. dla LG Energy Solution Wrocław Sp. z o.o. Będziemy jedynym producentem soli litu w Europie – dodaje Byung Won Lee.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *