Fabryka Ciech Soda Polska. Fot. ciechgroup.com

Fabryka Ciech Soda Polska. Fot. ciechgroup.com

AktualnościTechnologie

Nowa inwestycja Ciechu za 80 mln zł. „Chcemy wykorzystać sprzyjającą koniunkturę rynkową”

Krzemionka strącana. To z tego produktu powstają m.in. nowoczesne opony czy kosmetyki. To rynek, którego rozwoju nie zahamowała nawet pandemia. Dlatego grupa Ciech zamierza uruchomić nowy piec, w którym będzie można przeprowadzać wypalanie szkliste krzemianu sodu.

Inwestycja ma polskiemu producentowi przynieść szereg korzyści. Przede wszystkim projekt ograniczy produkcję w starszych piecach, które są o wiele mniej efektowne. Nowe urządzenie ma zagwarantować lepsze parametry wydajności i oszczędność paliwa. Dzięki temu zmniejszy się emisja dwutlenku węgla o około 20%.

– Chcemy wykorzystać sprzyjającą koniunkturę rynkową, wynikającą z rosnącego popytu na krzemionkę strącaną. Ważnym argumentem w analizie poprzedzającej decyzję o inwestycji była także odporność biznesu krzemianowego na perturbacje wywołane przez pandemię – twierdzi Dawid Jakubowicz, prezes zarządu Ciech S.A.

Lider w Europie

Fot. Ciech.

Fot. Ciech.

Krzemionka strącona jest stosowana m.in. przy produkcji nowoczesnych opon, które charakteryzują się mniejszymi oporami toczenia. Dzięki temu kierowcy oszczędzają paliwo, a do środowiska przedostaje się mniejsza emisja CO2. Krzemionkę stosuje się także przy produkcji farb, wypełniaczy do tworzyw czy w przemyśle kosmetycznym.

Już teraz grupa Ciech jest europejskim liderem, jeśli chodzi o sprzedaż krzemianu. Polski producent eksportuje krzemiany także na rynki azjatyckie i amerykańskie.  Dzięki nowemu piecowi moce produkcyjne zwiększą się jeszcze bardziej – z 180 tys. ton do 240 tys. ton.

Prace inwestycyjno-budowlane nowego pieca rozpoczną się w marcu, a produkcja z urządzenia rozpocznie się pod koniec bieżącego roku.

Ciech to międzynarodowa grupa chemiczna (z większościowym polskim kapitałem), która swoje produkty eksportuje do 100 krajów całego świata. Są to m.in. soda kalcynowana, soda oczyszczona, sól czy środki ochrony roślin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *