Choć w ostatnich latach widać rosnące zainteresowanie pojazdami elektrycznymi, to nadal z tego rozwiązania korzysta nieduża część polskich kierowców. Jedna z przyczyn tego stanu rzeczy to niewielka liczba stacji do ładowania pojazdów elektrycznych. Być może nietypowe rozwiązanie zastosowane przez spółkę Energa Oświetlenie przyczyni się do rozwinięcia elektromobilnej infrastruktury.
W Braniewie (woj. warmińsko-mazurskie) uruchomiono stację łączącą oświetlenie uliczne wraz z usługą stacji ładowania samochodów elektrycznych. To nietypowe rozwiązanie było wcześniej testowane w Gdyni. Dziesięć stacji na terenie północnej Polski zdecydowało się uruchomić taki projekt.
Szybko, oszczędnie i z korzyścią dla miasta
Rozwiązanie wprowadzone przez Energę daje możliwość szybkiego uruchomienia stacji. Jeżeli na utworzenie stacji wolnostojącej musielibyśmy czekać 14 miesięcy, to przypadku takiej instalacji czas oczekiwania wynosi zaledwie 3-4 miesiące. Co równie istotne, w przypadku utworzenia tego typu stacji ładowania nie ma potrzeby zapewnienia dodatkowego zasilania słupa.
Rozwiązanie uruchomione przez Energa Oświetlenie (grupa Orlen) pozwala na oszczędności. W ramach projektu następuje modernizacja oświetlenia, gdyż zostają zamontowane energooszczędne oprawy LED. W ten sposób możemy zaoszczędzić nawet 60% energii elektrycznej, która może być wykorzystana na potrzeby stacji ładowania.
Jakie są inne korzyści takiego rozwiązania? Dzięki połączeniu stacji ładowania i słupów oświetleniowego… może wzrosnąć popularność danego miasta. Po uruchomieniu projektu dana stacja pojawia się na mapie obiektów ładowania pojazdów elektrycznych, dzięki czemu przyjedzie tu większa ilość kierowców.
Dodaj komentarz