Aktualności

Polska grupa inżynierów skonstruowała specjalny respirator. „Możemy uratować życie wielu osób”

Użycie respiratora jest niezbędne przy rozwoju choroby COVID-19. Wiele wskazuje, że w najbliższym czasie wzrośnie zapotrzebowanie na to urządzenie. Problemem mogą okazać się koszty i brak dostępnej aparatury. Jest jednak światełko w tunelu. Zespół inżynierów firmy Urbicum znalazł rozwiązanie na utworzenie niedrogiego respiratora… z drukarki 3D.

 

Urbicum to krakowski producent drukarek 3D. Główny konstruktor firmy – Mateusz Janowski opracował prototyp respiratora, którego koszt to ok. 200zł (standardowo urządzenie jest warte co najmniej kilka tysięcy złotych).

– Opracowanie koncepcji VentilAid zajęło naszemu głównemu konstruktorowi Mateuszowi Janowskiemu zaledwie dwa dni – tłumaczy Szymon Chrupczalski z Urbicum. – VentilAid jest pozbawiony najpoważniejszej wady podobnych projektów, czyli konieczności stosowania trudno dostępnych elementów.

Tak wygląda prototyp respiratora VentilAid. Fot. ventilaid.org

Tak wygląda prototyp respiratora VentilAid. Fot. ventilaid.org.

Do produkcji urządzenia potrzebne są proste i łatwo dostępne części, które można złożyć, dzięki drukarce 3D. Prototyp respiratora VentilAid nie posiada jednak medycznych testów, więc zabronione jest oficjalne używanie sprzętu. Dlatego Firma Urbicum udostępniła za darmo w sieci projekt urządzenia i zachęca specjalistów do konsultacji:

– Zwracamy się z gorącą prośbą do lekarzy, anestezjologów i techników szpitalnych z doświadczeniem w pracy z respiratorami, a także do inżynierów specjalizujących się w druku 3D oraz menedżerów, którzy mogą pomóc nam rozwijać ten projekt. Liczymy na to, że znajdziemy ludzi dobrej woli z całego świata. Razem możemy uratować życie wielu osób – apeluje Urbicum.

Minister Zdrowia poinformował, że polskie szpitale posiadają ok. 10 tys. respiratorów. Dlatego, w czasie szybkiego wzrostu liczby zarażonych koronawirusem, koncepcja respiratorów VentilAid może okazać się niezwykle pomocna.

Na powyższym nagraniu możecie zobaczyć, jak wygląda prototyp respiratora Urbicum.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *