Fabryki w Polsce

Jak przebiega drukowanie 3D? [VIDEO]

Nylonowy proszek + czarny tusz + ultrafioletowe światło. Tak w dużym skrócie wygląda przepis na udany… druk 3D. Jeśli chcecie poznać rozwinięcie tej techniki, to zobaczcie najnowszy odcinek programu „Fabryki w Polsce”.

Odwiedzamy zakład firmy Cubic Inch z Piaseczna. Firma od 2014 roku funkcjonuje na rynku druku 3D i jest znana z krótkiego czasu realizacji. W ciągu 2-5 dni roboczych pracownicy mazowieckiej fabryki mogą utworzyć kilka tysięcy sztuk produktów.

Produkty wykonane w fabryce Cubic Inch znajdują różne zastosowanie. Bardzo często z usług firmy korzystają producenci zamierzający utworzyć prototyp produktu. Dzięki temu ich konstruktorzy mogą zweryfikować swoje założenia. Niemniej drukarka 3D w Piasecznie może być także wykorzystana do utworzenia m.in. narzędzi montażowych, części maszyn czy uchwytów i mocowań.

Choć z usług Cubic Inch korzystają różni producenci, to najwięcej materiałów firma z Piaseczna wytwarza dla branży automotive. Produkty utworzone w Cubic Inch znalazły zastosowanie m.in. w fabryce Fiat Chrysler Automobiles.

Zobaczycie pełen proces drukowania 3D

Druk 3D. Fot. Pixabay

Druk 3D. Fot. Pixabay

Wizytę w programie zaczynamy od działu planowania. Technologia druku 3D daje projektantom dużo więcej wolności w modelowaniu kształtów. Co istotne, poziom trudności formy nie powoduje zwiększenia kosztów, przez co projektanci mogą swobodnie puszczać wodze fantazji.

W dalszej części filmu zobaczymy proces przygotowania do druku, czyli m.in. napełnienie nylonowym proszkiem oraz instalowanie wózka w drukarce. Potem czas na zaprezentowanie samego Druku 3D. W programie „Fabryki w Polsce” pokażemy także proces obróbki powierzchniowej, dzięki czemu produkty utworzone w drukarce 3D są oczyszczone i odpowiednio chropowate.

W programie zobaczycie technologię Multi Jet Fusion opracowaną przez firmę HP. Technologia charakteryzuje się dużą wydajnością,  zapewnia odpowiednią wytrzymałość części oraz jakość powierzchni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *