Sieć energetyczna

Sieć energetyczna

Technologie

Produkcja prądu z wanny szklarskiej. Jak to możliwe?

Co raz częściej producenci są zainteresowani uruchomieniem w swoich fabrykach technologii odzyskiwania ciepła. Taka instalacja powstanie u producenta szkła opakowaniowego – Stoelzle Częstochowa. Na czym polega działanie systemu?

Instalacja zostanie zamontowana w wannie szklarskiej.

Serce układu to wymiennik ciepła, który przekazuje energię między gorącymi gazami spalinowymi a cieczą roboczą. Bardzo ważną częścią instalacji jest pętla olejowa, w skład której wchodzi pompa cyrkulacyjna, zbiornik bezpieczeństwa, zbiornik wzbiorczy oraz awaryjny system chłodzenia spalin.

Instalacja uruchomiona w częstochowskiej fabryce będzie opierać się na cyklu Rankine’a, w którym czynnikiem roboczym jest olej lub gaz o niższej od wody temperaturze parowania.

Korzyści z odzysku

System prądotwórczy zostanie podpięty do zakładowej sieci elektroenergetycznej. Dzięki temu energia będzie mogła trafić na potrzeby własne Stoelzle Częstochowa. Moc znamionowa generatora to 0,950 MWe.

Dzięki inwestycji firma będzie mogła każdego roku produkować ponad 3 tys. MWh. Instalacja pozwoli także na redukcję emisji CO2, która zmniejszy się o 2106,5 ton/rocznie.

Całkowity koszt projektu to 23,3 ml zł. Częstochowska fabryka otrzymała dofinansowanie 7,4 mln zł na budowę instalacji w ramach programu Energia Plus.

Technologia zostanie zamontowana w zakładzie Stoelzle Częstochowa w marcu przyszłego roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *