Fabryka Azoty ZAK w Kędzierzynie-Koźlu. Fot. Grupa Azoty

Fabryka Azoty ZAK w Kędzierzynie-Koźlu. Fot. Grupa Azoty

Technologie

„Poważnie podchodzimy do poprawy efektywności energetycznej”. Nowa inwestycja Grupy Azoty

Intensyfikacja produkcji oraz poprawa efektywności energetycznej i surowcowej. Takie zadania stawia sobie Grupa Azoty ZAK. Aby do tego dążyć władze spółki opracowały Nową Koncepcję Energetyczną, która wskazuje na konieczność realizacji poszczególnych celów. Dzisiaj udało się zakończyć dwie inwestycje w ramach tego projektu.

Nowa Koncepcja Energetyczna to pakiet zadań stanowiący alternatywę dla realizacji drugiego etapu elektrociepłowni w Grupie Azoty ZAK. – Kluczowym założeniem inwestycji jest wykorzystanie ciepła procesowego pochodzącego z instalacji amoniaku do wytwarzania mediów energetycznych i energii elektrycznej – informują przedstawiciele Azotów.

Łączna wartość zadań to 65,6 mln zł

Wymiana palnika oraz nowe wnętrze kotła

Pierwszy zakończony etap inwestycji to wymiana palnika reaktora półspalania. Dzięki modernizacji proces półspalania będzie przebiegał bez powstawania sadzy. Wpłynie to na dłuższy okres eksploatacji katalizatorów. To jednak nie wszystko. Nowa inwestycja przyczyni się także do poprawy wskaźników emisji.

Grupa Azoty ZAK może pochwalić się także zakończeniem drugiej z inwestycji w ramach Nowej Koncepcji Energetycznej. Pracownicy Azotów zaprojektowali i wykonali nowe wnętrze kotła oraz przegrzewacza pary. Poprzez zastosowanie w urządzeniach materiałów odpornych na wyższe temperatury, zwiększy się elastyczność i bezpieczeństwo całego procesu technologicznego.

Oba projekty zostały uruchomione w Wydziale Amoniaku na terenie fabryki w Kędzierzynie-Koźlu.

Kolejnym etapem Nowej Koncepcji Energetycznej będzie zakup i zabudowa nowej sprężarki tlenu oraz budowa kotłowni szczytowo-rezerwowej.

–  Kolejne inwestycje zrealizowane w ramach Nowej Koncepcji Energetycznej Grupy Azoty ZAK potwierdzają, że w każdej z naszych spółek bardzo poważnie podchodzimy do procesu poprawy efektywności energetycznej. Co istotne, obok pozytywnego wpływu na obniżenie wskaźników emisji, zrealizowane zadania przyczynią się do zwiększenia produkcji amoniaku – mówi Tomasz Hinc, Prezes Zarządu Grupy Azoty S.A.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *