Długi czas oczekiwania, zagubione przesyłki… istnieje wiele rzeczy, które negatywnie kojarzą nam się z działalnością poczty. Czy najnowsze inwestycje mogą to zmienić? W ciągu najbliższych trzech lat polski operator zamierza wydać rekordowo dużą kwotę w ramach automatyzacji procesów.
30 sierpnia br. Poczta Polska poinformowała o zakupie trzech, nowych sorterów. Ich rolą będzie automatyczne sortowanie przesyłek kurierskich, ekspresowych i paczkowych. Urządzenia zostaną zamontowane we Wrocławiu, Lisim Ogonie (okolice Bygoszczy) oraz w Lublinie są warte prawie 160 mln zł. To jednak nie wszystko – w perspektywie trzech lat, Poczta Polska zamierza zainwestować kilkukrotnie więcej.
Europejskie urządzenia
Nowe sortery to w pełni innowacyjne i zautomatyzowane urządzenia. Maszyny będą pozwalały na m.in. odczyt etykiet międzynarodowych, które mają często niestandardowy układ danych adresowych. Warto podkreślić, że bardzo niewiele europejskich operatorów dysponuje tego typu technologią.
Urządzenia mają być w pełni dostosowane do potrzeb poczty. Ważną rolę będzie odgrywać komponent IT, który jest w pełni zintegrowany z systemami informatycznymi Poczty Polskiej.
Producentem sorterów jest firma Beumer Group Poland.
Pierwsze urządzenie zostanie uruchomione już w przyszłym roku.
Największa w historii inwestycja
Zakup trzech sorterów to dopiero część automatyzacyjnej rewolucji, która zajdzie u polskiego operatora. – Poczta Polska przeprowadza największą w dotychczasowej historii inwestycję w automatyzację procesów logistycznych – twierdzi Tomasz Zdzikot, prezes Zarządu Poczty Polskiej. Władze spółki zdają sobie sprawę z tego, że inwestycje w sprzęt są konieczne w rywalizacji na konkurencyjnym rynku kurierskim.
Kierownictwo Poczty zapowiada, że w ciągu najbliższych trzech lat przeznaczy na rozwój logistyki i informatyzacji kwotę… 1,2 mld złotych. Tylko w 2021 roku Poczta Polska ma zainwestować 400 mln zł.
– Dzięki automatyzacji procesów logistycznych Poczta Polska zapewni klientom oczekiwany standard jakościowy. Jeszcze w tym roku zmienimy sieć naszych połączeń transportowych, aby zapewnić przesyłkom kurierskim doręczenie następnego dnia po dniu nadania (D+1), zaproponujemy też nowe, atrakcyjne usługi kurierskie Pocztex, uzupełnimy największą w Polsce sieć punktów odbioru o kilka tysięcy automatów paczkowych. Chcemy, aby Poczta Polska była liderem na rynku KEP [przesyłki kurierskie, ekspresowe i paczkowe – przyp. red.] – mówi Andrzej Bodziony, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej.
Przy kazdej poczcie Paczkomaty w kultowym stylu.kopiujcie dhL ttlko zróbcie to szybciej i lepiej.,,maly kurier,, pan emeeyt dorabia sobie dostarczajac kilka paczek dziennie.a jest takich panów tysiące.
super pomysł. emeryt dostarcza awizo!