Pracownik w odzieży roboczej. Fot. Pixabay

Pracownik w odzieży roboczej. Fot. Pixabay

Słownik przemysłowy

Słownik przemysłowy #100: Odzież robocza, ochronna i clean room [WYWIAD Z EKSPERTEM]

Obowiązkiem każdego pracodawcy jest zapewnienie swoim pracownikom odpowiedniej odzieży roboczej. Jakie są rodzaje tego typu produktów? Z jakiego materiału powinna być uszyta odzież ochronna, a z jakiego ta przeznaczona do strefy clean room? O tych kwestiach rozmawialiśmy z ekspertem.

W naszym słowniku przemysłowym zapoznajemy naszych czytelników z różnymi informacjami związanymi z życiem fabryk. Możecie zaznajomić się ze specyfiką różnych działów zakładu. Znajdziecie tu także ciekawostki o charakterystycznych dla przemysłu procesach oraz o urządzeniach i narzędziach, które na co dzień służą pracownikom produkcji.

Ze względu na setną publikację słownika przemysłowego, mamy dla Was coś nietypowego. Zapraszamy do zapoznania się z wywiadem, który przeprowadziliśmy z Andrzejem Szyszką, dyrektorem zarządzającym w firmie Salesianer Miettex. Spółka zaopatruje w odzież roboczą, ochronną i specjalistyczną zarówno fabryki, jak i hotele, czy placówki medyczne.

Portal Fabryki w Polsce: Jaką rolę pełni odzież robocza?

Andrzej Szyszka, dyrektor zarządzający Salesianer Miettex: Odzież robocza ma dwie główne funkcje, niezależnie od tego, czy jest to odzież zwykła, czy też ochronna, powinna chronić oraz dawać komfort pracownikowi. To jednak nie wszystko. Pracodawcy coraz częściej zwracają uwagę na kwestie estetyczne, bowiem ubrania, w których pracuje załoga zakładu mają istotny wpływ na wizerunek ich przedsiębiorstwa.

FwP: Jednak na niektórych stanowiskach ze względu na bezpieczeństwo pracownika konieczne jest założenie bardziej specjalistycznej odzieży.

AS: W zakładach przemysłowych jest wiele miejsc, które wymagają korzystania z odzieży ochronnej, czyli odzieży trudnopalnej, wysokiej widzialności lub antyelektrostatycznej. Wszystkie te wymagania spełnia odzież multiochronna, która dodatkowo zapewnia także ochronę przeciwko kwasom i substancjom chemicznym. W ofercie można również znaleźć odzież spawalniczą gwarantującą ochronę przed płomieniami i iskrami.

FwP: Jakie znaczenie dla bezpieczeństwa pracowników ma materiał, z którego powstała odzież ochronna?

AS: Każda specyfika ubrań ochronnych wymaga doboru odpowiedniej tkaniny i gramatury. Choćby w odzieży trudnopalnej nie może się znaleźć ani gram materiału sztucznego. Tego typu ubrania najczęściej są w pełni produkowane z bawełny. Jednak w przypadku odzieży ochronnej ważną kwestią jest nie tylko skład produktu, ale także odpowiednia impregnacja oraz serwis. Jeżeli odzież jest prana w nieprawidłowy sposób, to bardzo często traci swoje właściwości.

Dresscode, czyli odzież do clean roomów

Clean room. Fot. Robert Scoble, CC BY 2.0

Clean room. Fot. Robert Scoble, CC BY 2.0

FwP: W ofercie firmy Salesianer znajdziemy także możliwość dostarczenia odzieży przeznaczonej do clean roomów, czyli strefy zapobiegającej dostaniu się bakterii i ciał obcych. Czym charakteryzuje się tego typu produkt?

AS: Przede wszystkim odzież, z której korzysta się w strefach clean room zabezpiecza produkt, który jest tam wytwarzany, a nie pracowników. W tych tak zwanych pomieszczeniach czystych kontrolowane są parametry środowiskowe, w szczególności zanieczyszczenia typu: pył, kurz lub bakterie. Odzież clean room coraz częściej stosowana jest w branży automotive i produkcji złożonych elementów elektronicznych, gdzie chroni jakość produktu, zachowując odpowiednią czystość. Również w branży spożywczej spotykamy się z wymogami clean room,  gdzie dodatkowo chronimy produkcję przed zanieczyszczeniem mikrobiologicznym i w ten sposób gwarantujemy termin przydatności i jakość produktu. Oczywiście wiele zależy od pomieszczeń danej branży, gdzie standardy określają klasy czystości powietrza.

FwP: Czy odzież przeznaczona do clean roomów powinna być wyprodukowana ze specjalnego materiału?

AS: Tak, tego typu ubrania najczęściej składają się z 98% poliestru i 2% włókna węglowego. Wszystko po to, żeby zapewnić odzieży odpowiednią funkcję chroniącą. Producenci ubrań korzystają ze specjalnej tkaniny i odpowiedniego splotu odzieży. Dzięki temu materiał „zachowuje” niepożądane substancje wewnątrz, a nie przedostają się one na zewnątrz.

FwP: Jak przebiega serwisowanie odzieży do clean roomów?

AS: Generalnie, im wyższa kategoria clean room, tym częstszy wymóg wymiany odzieży pracowników. Są przypadki, w których ze względu na konieczność zachowania maksymalnej czystości, dany kombinezon można nałożyć tylko raz lub nawet kilkukrotnie zmienić na czysty w trakcie zmiany. Obecnie w branży te trendy nieco ewoluują. Właściciele firm coraz chętniej korzystają z rozwiązań wielokrotnego użytku, bowiem zdają sobie sprawę, że taką odzież można odpowiednio wyczyścić. Pralnie przemysłowe Salesianer gwarantują odpowiedni serwis odzieży clean room zachowując i przestrzegając pożądanej klasy czystości. Jesteśmy także w stanie przeprowadzić proces sterylizacji, w ten sposób pozbywając się wszystkich niepożądanych mikroorganizmów i bakterii.

Dobór odzieży

Odzież robocza. Fot. Salesianer

Odzież robocza. Fot. Salesianer

FwP: Kto powinien zapewnić odzież roboczą lub ochronną – pracownik, czy pracodawca? 

AS: W dzisiejszych czasach taki obowiązek spoczywa na pracodawcy. Natomiast rodzaj odzieży określają wymogi BHP. Przedstawiciele firmy Salesianer, kierując ofertę dostarczenia odzieży roboczej do fabryki, rozmawiają nie tylko z kierownictwem spółki, ale także z inspektorem BHP zakładu. Ten swoją wiedzą techniczną i prawną może pomóc pracodawcy dostosować odpowiedni typ odzieży do danego stanowiska pracy.

FwP: Niektórzy pracownicy chcieliby nosić odzież bardziej dopasowaną, inni wolą mieć więcej luzu. Czy są jakieś wymogi, które to określają?

AS: Wiele zależy od pracodawcy, który dba o estetykę wyglądu swoich pracowników, ale także powinien kierować się komfortem całego teamu. Pamiętajmy, że w niektórych zakładach załoga pracuje na 12-godzinnych zmianach. Dlatego coraz częściej nasza firma spotyka się z zapytaniami np. czy odzież gwarantuje odpowiednią elastyczność lub czy tkanina jest lekka, dostosowana do warunków produkcyjnych, a odzież ergonomicznie skrojona.

FwP: Czy firma Salesianer może zapewnić taką odzież swoim klientom?

AS: Każdy pracownik, który otrzyma odzież z naszego zakładu jest najpierw mierzony kompletem pomiarowym. Dobieramy krój, rozmiar oraz uzgodniony z pracodawcą styl. Pracujemy na pewnych określonych standardach, które umożliwiają nam szybką reakcję na zapotrzebowanie wydania podobnych sztuk odzieży.

FwP: Na co mogą liczyć potencjalni klienci firmy Salesianer, którzy chcieliby zapewnić swoim pracownikom odzież roboczą lub ochronną?

AS: Zapewniamy pełny cykl usługi. Pierwszym krokiem, który gwarantujemy klientowi to doradztwo w doborze ubrania. Następnie zaopatrujemy każdego pracownika w uzgodnioną odzież, a po zużyciu odbieramy ją, czyścimy oraz kontrolujemy w czterech stacjach naprawczych. Po dokładnym praniu i kontroli, pracownicy Salesianer dostarczają odzież do szafki każdego pracownika zakładu. Najważniejsza dla nas jest także stała opieka nad klientem i jego pracownikami. Transparentna komunikacja ułatwia nam codzienną współpracę z klientami, którzy nam dotychczas zaufali. A za to zaufanie pragnę podziękować każdemu z nich.

Rozmawiał Piotr Juchowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *