AktualnościPrzemysłowe historie

Jeden z największych budynków świata. Zobaczcie, jak powstawał. Prawie sto lat temu! [VIDEO]

Nowojorski Chrysler Building. Był wznoszony w tempie czterech pięter tygodniowo. W czasie budowy równocześnie pracowało tam 3 tysiące robotników. Nikt nie zginął. Czy to możliwe? Pracę nowojorskich robotników możecie zobaczyć na archiwalnym nagraniu.

Chrysler Building

Chrysler Building w 1932 r. Fot. Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Budowa jednego z najwyższych budynków świata rozpoczęła się w listopadzie 1928 roku. Już półtora roku później do budynku mogli się wprowadzić przedstawiciele, znanego do dziś, koncernu motoryzacyjnego Chrysler.

Licząca 319 metrów konstrukcja, w chwili budowy, stanowiła najwyższy budynek świata. W tym czasie trwał swoisty „wyścig budowy wieżowców”, dlatego rekord Chrysler Building długo nie potrwał. Kilkanaście miesięcy później oddano do użytku inny z budynków – Empire State Building, który przewyższał konstrukcję o 100 metrów.

Wysokość to jednak nie wszystko. W 2005 roku Nowojorskie Muzeum Wieżowców przeprowadziło ankietę wśród architektów, którzy mieli wskazać swój ulubiony drapacz. Chrysler Building zajął pierwsze miejsce.

Art Deco

Tak obecnie wygląda Chrysler Building. Fot. David Shankbone, CC BY-SA 3.0

Tak obecnie wygląda Chrysler Building. Fot. David Shankbone, CC BY-SA 3.0

Być może wybór architektów nie był przypadkowy. Budynek jest znany ze specyficznej budowy, gdyż został zaprojektowany według stylu art deco. Na szczycie budowli możemy dostrzec sporo ornamentów, znajdziemy tam także charakterystyczną kopułę, która podświetlana przyciąga uwagę obserwatorów.

Sam wygląd budynku przypomina nam o pierwotnym przeznaczeniu konstrukcji. Umieszczono w nim wiele nawiązań do samochodów Chryslera, choćby gargulce przypominające ozdoby na masce samochodów.

Archiwalne nagranie

Obecnie budynek należy do RFR Holding. Niestety część przeznaczona dla turystów jest jedynie ograniczona do lobby. Reszta budynku to przestrzeń biurowa, która stanowi ponad 110 m2.

Na powyższym nagraniu zobaczycie materiał, który przedstawia sceny z budowy wieżowca. Oryginalne wideo zostało przetworzone za pomocą algorytmów Deep Learning.

Źródło nagrania:  Olden Days/Youtube

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *