AktualnościSłownik przemysłowy

Słownik przemysłowy #60: Łamiarnia

W naszym słowniku opisujemy specyfikę różnych procesów produkcyjnych, a także urządzeń, które często można spotykać w fabrykach. Chcemy Was także zapoznać z nazewnictwem poszczególnych działów zakładów produkcyjnych. Pisaliśmy już o śluzie sanitarnej czy dziale utrzymania ruchu.

Kolejnym z działów fabryk, który chcielibyśmy omówić jest łamiarnia. Najczęściej tego typu miejsce znajdziemy w zakładach, które zajmują się przetwarzaniem surowców, np. wapnia, gliny czy kredy. Jako redakcja programu „Fabryki w Polsce” zobaczyliśmy łamiarnię w Kopalni wapienia Czatkowice, co możecie zobaczyć w filmie, który prezentujemy u góry strony.

Łamiarnia to dział, do którego trafia urobek uzyskany lub odstrzelony wcześniej w kopalni. W łamiarni następuje pierwsza faza rozdrobnienia surowca. W zależności od specyfiki procesu może to nastąpić za pomocą kruszarki młotkowej, kruszarki stożkowej czy poprzez łamacze.

Jak możecie zobaczyć w programie „Fabryki w Polsce” kruszarki mogą przerobić nawet 350 ton surowca w ciągu godziny. Właściwe rozdrobnienie surowca jest bardzo ważne dla kolejnych etapów.

W dalszych krokach materiał za pomocą przenośników taśmowych trafia do kolejnych działów zakładu, np. sortowni czy przemiałowni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *