AktualnościSłownik przemysłowy

Słownik przemysłowy #60: Łamiarnia

W naszym słowniku opisujemy specyfikę różnych procesów produkcyjnych, a także urządzeń, które często można spotykać w fabrykach. Chcemy Was także zapoznać z nazewnictwem poszczególnych działów zakładów produkcyjnych. Pisaliśmy już o śluzie sanitarnej czy dziale utrzymania ruchu.

Kolejnym z działów fabryk, który chcielibyśmy omówić jest łamiarnia. Najczęściej tego typu miejsce znajdziemy w zakładach, które zajmują się przetwarzaniem surowców, np. wapnia, gliny czy kredy. Jako redakcja programu „Fabryki w Polsce” zobaczyliśmy łamiarnię w Kopalni wapienia Czatkowice, co możecie zobaczyć w filmie, który prezentujemy u góry strony.

Łamiarnia to dział, do którego trafia urobek uzyskany lub odstrzelony wcześniej w kopalni. W łamiarni następuje pierwsza faza rozdrobnienia surowca. W zależności od specyfiki procesu może to nastąpić za pomocą kruszarki młotkowej, kruszarki stożkowej czy poprzez łamacze.

Jak możecie zobaczyć w programie „Fabryki w Polsce” kruszarki mogą przerobić nawet 350 ton surowca w ciągu godziny. Właściwe rozdrobnienie surowca jest bardzo ważne dla kolejnych etapów.

W dalszych krokach materiał za pomocą przenośników taśmowych trafia do kolejnych działów zakładu, np. sortowni czy przemiałowni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *