Słownik przemysłowy

Słownik przemysłowy #33: Wibroprasa

Płyty chodnikowe, kostki brukowe czy betonowe pustaki to ważne i potrzebne elementy w budownictwie czy publicznej infrastrukturze. Jednym z urządzeń, które służy do ich produkcji rzeczy jest wibroprasa. Na czym polega jej funkcjonowanie?

 

Wibroprasa to urządzenie, którego rolą jest formowanie i zagęszczanie mieszanki betonowej na specjalnych paletach produkcyjnych. Jak sama nazwa wskazuje w maszynie odbywają się dwa procesy: wibrowania oraz prasowania.

Celem wibrowania mieszanki betonowej jest równomierne rozłożenie masy. Dlatego dzięki temu procesowi otrzymujemy masę o takich samych właściwościach. Wibrowanie wpływa również na redukcję lepkości mieszanki oraz siły tarcia.

Natomiast proces prasowania przeprowadza się w celu zagęszczenia i zwarcia mieszanki. Służy do tego specjalny stempel, który usuwa z masy pęcherzyki powietrza.

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje wibroprasy. Urządzenia kroczące można stosować, np. na placach budowy, gdyż są łatwe w przenoszeniu. Urządzenie porusza się po linii prostej pozostawiając za sobą powstałe produkty. Natomiast wibroprasa stacjonarna używana jest w zakładach produkcyjnych. Jej podstawowym elementem jest stół wibracyjny, na którym znajdują się palety produkcyjne.

W wibroprasach powstają takie elementy, jak: kostki brukowe, bloczki fundamentowe, krawężniki, płyty chodnikowe oraz pustaki. Jeżeli chcielibyście więcej dowiedzieć się o produkcji pustaków żużlobetonowych, to zachęcamy Was do oglądnięcia programu „Fabryki w Polsce”, który nagraliśmy w fabryce firmy Tamir. Zobaczycie w nim też praktyczne zastosowanie wibroprasy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *