Istnieją materiały, które znajdą zastosowanie w różnorodnych branżach. Ogrodnictwo, stomatologia, budownictwo czy sektor spożywczy. Producenci w tych odmiennych sferach często sięgają po wapno gaszone.
Gaszenie wapna to proces łączenia wapna palonego z wodą. W wyniku reakcji tlenku wapnia z wodą tworzy się wodorotlenek wapnia. Ten proces można przeprowadzić na dwa sposoby.
Do gaszenia wapna na mokro należy użyć dużej ilości wody. Zazwyczaj ta metoda jest stosowana przy samodzielnej produkcji. To proces długotrwały, gdyż po przeprowadzeniu procesu gaszenia, wapno powinno leżakować kilka tygodni.
Natomiast o wiele szybszą metodą jest gaszenie wapna na sucho, zazwyczaj przeprowadzane w warunkach przemysłowych. W przeciwieństwie do pierwszej metody, tutaj potrzeba niewielkiej ilości wody – tak by zaszła reakcja chemiczna. W wyniku gaszenia wapna na sucho powstaje wapno hydratyzowane w formie suchego proszku.
Podczas produkcji wapna gaszonego trzeba pamiętać o bezpieczeństwie. Kontakt materiału ze skórą może doprowadzić do bardzo poważnych podrażnień. Natomiast długotrwała styczność z wapnem gaszonym może spowodować podrażnienie gardła lub ostry kaszel.
Nie tylko budownictwo
Dawniej wapno gaszone było stosowane przede wszystkim w budownictwie. Uważano je za bezkonkurencyjny materiał do zapraw tynkarskich i murarskich. Obecnie wapno gaszone stosuje się także przy pracach wykończeniowych, choćby jako środek do bielenia ścian.
Pamiętajmy jednak, że wapno gaszone jest również wykorzystywane w ogrodnictwie. Służy m.in. do zabezpieczania drzew przed uszkodzeniami w zimie czy jako odkwaszacz do gleby. Są też inne branże, gdzie stosuje się ten materiał, choćby w stomatologii jako składnik podkładu do wypełnień czy w przemyśle spożywczym, gdzie producenci stosują wapno gaszone jako regulator kwasowości.
W programie „Fabryki w Polsce” możecie zobaczyć, w jaki sposób wapno gaszone wykorzystywane jest przy produkcji bloczków silikatowych.
Dodaj komentarz